Zamanla değişen ortamlardan gelen verilerin stokastik analizi
- Tez No: 35221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çokgirdi çokçıktılıkontrolsistemlerinin modellenmesindedurum uzayımodeliyaygınolarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerdeki belirsizliklerin stokastifc modeilenmesi olasılık teorisinin vektörel uzantılarını incelemeyi zorunlu hale getirmiştir.Bu amaçla tezin altyapısı olarak olaylar uzayından sonlu boyutlu rol uzaya haritalama merkezli olasılık teorisi incelenmiştir. Bu tezde yapısal parametreleri bilinen zamanla değişmeyen sistemler ele alınmıştır.Sistemi etkileyen gürültü kaynaklarının ve sonlu «sayıdaki ölçüm hatalarının herbirinin stokastik özellikleri bilinmekte ancak belirli bir anda sistemin hangi gürültü kaynağı ve ölçüm hatasından etkilendiği bilinmemektedir.Sadece kesikli zamanlardaki çıktıları bilinen sistem için geliştirilen algoritma sistemin durumlarının tahmini için kullanılmaktadır.Bu algoritma standart Kalman filtrelerinin“uygun şekilde paralel”çalışması esasına dayanmaktadır. Simülasyon programı ile, tezde incelenen algoritmalar gerçekleştirilerek sonuçların doğruluğu deneysel olarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis time invariant systems with known structural parameters are analyzed. The stochastic characteristics of each of the finitely many noise source influencing the system and measurement errors are known. However, at a given instant, it is not known which noise source and which measurement device are active. Using the system outputs taken at discrete time instants we design an estimator for the system states. We perform a simulation to verify the design for an example system. v