Seyitömer bitümlü şist ve linyit karışımlarından piroliz yöntemi ile sentetik yakıt üretimi
  1. Tez No: 35222
  2. Yazar: BÜLENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. METE KAÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Petrol eşdeğeri sentetik yakıtlara duyulan ihtiyaç ve organik kimyasal maddelere kaynak teşkil oluşturan petrol türevi hammaddelere alîarnatif olarak gereksinim vardır. Bu istemin karşılanması yönünden en uygun çözümlerin belirlenmesi ve alternatif çözümleri içeren projelerin sunulması gerekmektedir. Yapılan çalışmada ülkemizdeki linyit rezervleri arasında önemli bir yeri olan ve maden işletmeciliği yönünden bazı avantajları bulunan Seyitömer-KÜTAHYA linyiti ile bu linyitlerle beraber çıkarıldığı halde hemen hemen hiç bir şekilde değerlendirilmeyen bitümlü şistlerin çeşitli proses şartlarında, birlikte pirolizi (co-pyrolysis) ile sentetik sıvı yakıt üretimi olanakları araştırılmıştır. Statik Heinze retortunda gerçekleştirilen piroliz işlemlerinde şist petrolünün verimi üzerine piroliz parametresi olarak bitümlü şist-linyit oranı ve son sıcaklık çalışılmıştır. Isıtma hızı 7°C/dk, son sıcaklıklar 450, 520, 700 ve 900°C olarak seçilmiştir. Bitümlü şist-linyit oranlan ise % O'dan-% 100 aralığında değişen değerlerdedir. Kullanılan parçacık boyutu -0,425 mm, +0,224 mm'dir. Sıvı ürünün karakterizasyonunda ise kolon kromotografısi çalışılmıştır. Bitümlü şistlerin linyitlerle beraber değişik oranlarda karıştırılarak birlikte piroliz (co-pyrolysis) yöntemi ile pirolizinden elde edilen bileşik sıvı ürün verimlerinin bitümlü şist ve linyit için bulunan bireysel sıvı verimlerinden daha büyük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organic matter is present in varying amounts in all types of sediments. Although it is present in high concentrations in coal peat deposits and accumulations of petroleum, natural gas and tar sands, much larger quantities occur finely dispersed dicrete organic particles in clastic sediments. Such sediments containing high concentration of organic matter are refered to as oil shaled. Oil from oil shale is often referred to as a“synthetic”fuel, but the organic matter in oil shale is a naturally occurring fossil fuel. In fact oil shale's organic matter ius the world's largest supply of fossil fuel. Blending oil shale with Seyitömer Lignite 25 %, 50 % and 75 % proportions resulted in higher yield than the aritmetic averages of pure component contribution in every case. The favourable effect of the oil shale lignite blent may be attributed to the catalytic effect of anorganic structures, hidrogen transfer and water vapour from moisture in the lignite.