Türkçe ses sentezleyici
- Tez No: 35223
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Linguistics, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kısıtlamasız bir Türkçe konuşma sentezleyicinin gerçekleştirilmesi amacı ile metinden konuşmaya sentez tekniğine dayanan bir yöntem geliştirilmiştir. Metinden konuşmaya sentez tekniği bir dilin en küçük sesçil birimlerini kullanır. Bu nedenle dile bağımlıdır. Çünkü her dilin sesçil yapısı ve sesbirimleri farklıdır. Metin, yapısal ve yazımsal dil kuralları altında analiz edilerek bir sesbirim sembol dizisine çevrilir. Prosodi kontrol kuralları ise konuşmanın zamanla ilgili organizasyonunu, aksan ve temel frekans değişim karakteristiğini oluşturmak için uygulanır. Geliştirilen yöntemde Türkçe hecelerin sesçil bir yapıya sahip oldukları kabul edilmiş ve sentez birimi olarak hecelerin bir kümesi kullanılmıştır. Analiz bölümünde, yaklaşık 380 heceyi içeren bu kümedeki sentez birimlerinin teker teker analiz edilmesiyle doğrusal öngörü katsayıları, enerji seviyeleri ve sıfır geçişlerinden oluşan parametreler elde edilmiştir. Sentez bölümünde ise girilen bir metin, Türkçe yazım kurallarına uygun olarak incelenir ve sentez birim dizisine dönüştürülür. İnsan ses yolunun elektronik bir modeli olan sentezleyici devrede, uyartım sinyalleri, doğrusal öngörü katsayıları ile şekillendirilir. Yöntem, bir kişisel bilgisayar üzerinde yazılım ağırlıklı olarak uygulanmış ve sentez birimlerinin, zamanlama ile ilgili kurallar denetiminde birleştirilmesi ile iyi kaliteli, kısıtlamasız bir konuşma çıkışı elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Konuşma sentezleyici Metinden konuşmaya sentez Doğrusal öngörüîü kodlama Kurallı sentez
Özet (Çeviri)
A method for implementing an unlimited Turkish speech synthesiser has been developed which is based on text-to-speech conversion. A text-to-speech system uses phonemes for synthesis in a language, so that it depends on phonemes and phonemes are different for every language. A text is analysed with grammer rules and converted to a string of phoneme symbols. Prosodi control rules are applied to produce the temporal organization of the speech and its accent and intonation characteristics. In this project Turkish syllables are accepted as phonetic units. A set of syllables has been used for synthesis. In the analysis part, parameters that consist of linear prediction coefficients, energy levels and zero crossings have been obtained. This set of syllables contains of 380 syllables. In the synthesis part, a text is examined according to Turkish spelling rules, and it is converted to a string of syllables. The synthesiser circuit is an electronic model of human vocal tract and excited signals are shaped by linear prediction coefficients. This project uses a software program on a personel computer and the syllables are combined under the rules of timing so continuous speech is constructed with good quality.