Seyitömer (Kütahya) yöresi petrollü şeyllerinin ekonomik kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of economicallly utilization possibilities of the Seyitömer (Kütahya) area oil shales
  1. Tez No: 83406
  2. Yazar: İLKER ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Doktora Tezi SEYİTÖMER (KÜTAHYA) PETROLLÜ ŞEYLLERİNİN EKONOMİK KULLANIM OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI İlker ŞENGÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nurettin SON EL 1999, 193 sayfa Jüri: Prof. Dr. Nurettin SON EL Prof. Dr. Namık YALÇIN Doç. Dr. Mustafa V. KÖK Bitümlü marnların birçok kullanım alanı bulunmasına rağmen üzerinde en çok araştırma yapılanı sentetik petrol eldesi ve katı yakıt olarak kullanımıdır. Bu çalışmada, Seyitömer (Kütahya) havzasında linyit üzerinde yer alan bitümlü marnların yörede bulunan termik santralda linyit ile birlikte değerlendirilme ve sentetik petrol eldesi olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla; bölgenin ayrıntılı jeoloji haritası yapılarak TKİ işletme sahası içinde 18 adet bitümlü marn sondajı gerçekleştirilmiştir. Havzada değişik kalınlıklar sunan ekonomik bitümlü marn zonu dikkate alındığında TKİ işletme sahası sınırlan içinde kalan bölgede sondaj verilerine dayanarak 110 milyon ton bitümlü marn rezervi hesaplanmıştır. Bitümlü marn kesen 15 adet sondajdan derlenen örnelker üzerinde kimyasal analizler, mineraloji- petrografi incelemeleri, jeokimya incelemeleri yapılmıştır. Mineraloji-petrografl incelemeleri ve jeokimya incelemeleri de dikkate alındığında, Seyitömer bitümlü marnlarının toplam kalite ve kalınlık açısından sentetik petrol eldesine uygun olmadığı belirlenmiştir. Bunun üzerine açık işletme sahasından alınan toplam 150 ton bitümlü marn ve linyit numunesinin akışkan yataklı sisteme sahip 2MW' lık bir santralda yakma testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan testler sonucunda; %80 linyit ile %20 bitümlü marn karışımı yakıldığında duraylı bir yanma sağlamış ve bitümlü marnlar içerdiği karbonat nedeniyle emici bir özellik göstererek baca gazlarının desülfurizasyonuna yardımcı olmuştur. Bitümlü marn-linyit karışımı bölgede kurulması planlanan yeni ünitede akışkan yataklı sistemde yakıldığında çevresel etkiler en aza inecektir. Ayrıca bugüne kadar dekapaj malzemesi olarak atılan bitümlü marnlar da ülke ekonomisine kazandırılarak havzadaki kömürün gerek termik santralda gerekse diğer sektörlerde kullanım ömrünün uzamasına katkı sağlayacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Bitümlü marn (petrollü şeyi), kimyasal analiz, mineraloji- petrografi incelemeleri, jeokimya, sentetik petrol, katı yakıt, akışkan yataklı yakma sistemi, çevresel etki.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE INVESTIGATION OF ECONOMICALLY UTILIZATION POSSIBILITIES OF THE SEYİTÖMER (KÜTAHYA) OIL SHALES İlker ŞENGÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Supervisor: Prof. Dr. Nurettin SONEL 1999, 193 pages Jury: Prof. Dr. Nurettin SONEL Prof. Dr. Namık YALÇIN Assoc. Prof. Dr. Mustafa V. KÖK Although bituminous marls have many fields of use, the most commonly research is obtaining of synthetic oil and its use as a solid fuel. In this study, the use of bituminous marls, overlying the lignites in Seyitömer (Kütahya) basin, together with lignite in thermal power plant and oil extraction possibilities are investigated. For this reason, area was geologically mapped in detail and a number of 18 wells was drilled in operation site of TKİ. Considering economical grade bituminous marl zone with varying thickness in the basin and drilling data inoperationsite of TKI, the reserve of bituminous marl is estimated to be 110 million tones. Samples collected from a number of 15 wells that cut bituminous marl were subjected to chemical analyses and mineralogic-petrographic examinations. Based on the results of mineralogic-petrographic analyses and geochemical analyses, it was determined that overall quality and thickness of Seyitömer bituminous marls are not suitable to produce synthetic oil. Therefore, a total of 150 tones of bituminous marl and lignite sample collected from the operation site was subjected to burn tests in a 2 MW power plant with a circofluid fluidized bed combuster. Results of the tests yield that a durable burn was obtained ifa material consisting of 80 % lignite and 20 % bituminous marl and that bituminous marls assisted desulfurization due to their carbonate content. If the mixing of bituminous marl and lignite is burned in the new circofluid fluidized bed combuster unit to be established in the area, environmental impacts will be minimum. In addition, bituminous marls that have been so far disposed as overburden material will be economically consumed providing long life time for the coal to be used in thermal power plant and other sectors. KEY WORDS: Bituminous marl (oil shale), chemical analysis, mineralogic-petrographic analysis, geochemistry, synthetic oil, solid fuel, circofluid fluidized bed combuster, environmental impact. II