İnşaat malzemesi üretiminde endüstriyel atıkların kullanılması
Evaluation of industrial wastes in production of construction material
  1. Tez No: 352227
  2. Yazar: MURAT YAYLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM SOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada farklı tip uçucu kül ve pirit külünün biriket üretiminde kullanılması araştırılmıştır. Kullanılan bütün malzemelerin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Malzeme karakteristiğini en iyi şekilde ortaya koyabilmek amacı ile bütün malzemelerin Mastersizer-X tekniği ile dane boyut dağılımları tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak SEM / EDS (Scanning Electron Microscopy with x-ray microanalysis) x-ray mikro analizi yapan taramalı elektron mikroskobu ile mikroyapı görüntüleri ve elementel analizleri yapılmıştır. Çalışmada malzemelerin karakterizasyonu yapıldıktan sonra değişik oranlarda karışımlar oluşturulmuştur. Bu karışım oranları kullanılarak biriketler üretilmiştir. Biriket üretimleri 850, 900 ve 950 oC'de sinter fırınında gerçekleşmiştir. Üretilen numunelerin basınç dayanımları ölçülmüştür. Basınç dayanımları ölçülen bu numunelerden her grup için en yüksek basınç dayanımına sahip biriketlerin SEM-EDS analizleri yapılmıştır ve iç yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study using of different types of fly ash and pyrite ash were investigated in briquette production. All materials which were used in the study some physical and chemical properties were determined. To reflect material characteristics better, particle size distribution of them were performed. In addition to this, micrograhs and EDS analysis of the materials were carried out by using SEM / EDS (Scanning Electron Microscopy with x-ray microanalysis). After the material characterization different types of mixtures were done. Briquettes were produced by using the mixture proportions. Production of briquette was done at 850, 900 ve 950oC sintering temperatures in sintering oven. Compressive strength properties of produced briquette were measured. SEM-EDS analysis of briquette in highest compressive strength value were done for each group and micrographs of them were reflected.