Performance comparison of locality sensitive hashing and random forest algorithms for handwritten digits recognition
Yerelliğe duyarlı adresleme ve rastsal karar ormanı algoritmalarının el yazısı rakam tanımlaması için performans karşılaştırması
- Tez No: 352257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Data üretimindeki önemli artış büyük veri denilen yeni bir kavramın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Buna ilaveten büyük veri kümelerindeki birçok veri örneği çok boyutlu özelliklere sahiptir. Bu sebeple, büyük veri kümelerindeki veri analizinde bir takım sorunlar çok daha kritik bir hale gelmektedir. Bu önemli sorunlardan bir tanesi çok boyutlu veri örneklerinin bulunduğu büyük veri kümelerinde makul bir zamanda sınıflandırma yapılması işlemidir. Sınıflandırma işlemi makine öğrenimi ve veri madenciliği alanlarındaki K-Nearest Neighbors problemiyle ilişkilidir. Sınıflandırma probleminin gerçek dünya uygulamalarındaki güzel bir örneği resimlerde nesne ya da örüntü tanımlamadır. Örüntü ya da nesne tanımlama ise benzerlik araması problemine indirgenebilir. Bu çalışmada, biz büyük ölçekli veritabanlarında benzerlik araması problemine odaklandık. Öncelikle, iki popüler makine öğrenimi algoritmasını gerçekledik: Yerelliğe Duyarlı Adresleme (YDA) ve Rastsal Karar Ormanları (RKO) Python programlama dili ile. Sonra bu iki parametre bağımlı algoritmayı iki farklı el yazısı rakam ve karakter veri kümesinde karşılaştırdık: MNIST ve NOTMNIST. Bu deneyde, algoritmaların performanslarını tanımlama isabeti, merkezi işlemci birimi süresi cinsinden algoritmaya özgü parametreleri değiştirerek inceledik. Son olarak, YDA ve RKO algoritmalarının parametrelerine göre pozitif ve negatif davranışları olduğunu gözlemledik ve YDA algoritmasının zaman kritik uygulamalarda daha kullanışlı olduğu, RKO algortimasının ise kesinlik kritik durumlarda daha avantajlı olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The significant increase in data created has caused to come out a new concept which is called big data. In addition to that multidimensional data instances in big data sets have many new features. Therefore, some problems become much more critical for data analysis in big data sets. One of these very important problems is classification of multidimensional data instances in big data sets in a reasonable time. Classification is also related to K-Nearest Neighbors problem in machine learning and data mining areas. A perfect example of the classification problem is object or pattern recognition for images in real world applications. Pattern or object recognition can be reduced to similarity search problem. In this work, we focused on the similarity search problem in large scale databases. Firstly, we implemented two popular machine learning algorithms: Locality Sensitive Hashing (LSH) and Random Forest (RF) with the Python programming language. Then we compared these two parameter-dependent algorithms in two different handwritten digits-characters datasets: MNIST and NOTMNIST. In the experiments, we examined the algorithms performance in terms of recognition accuracy, CPU time for various algorithm specific parameters. Finally, we observed that LSH and RF exhibit positive and negative features according to their parameters and we reached the conclusion that LSH is more useful for time critical applications and RF is more favorable for accuracy critical applications.