Modification of pendant anthracene and allyl functionalized polycarbonates via double click reactions
Antrasen ve allil yan grupları içeren polikarbonatların ikili ´click' reaksiyonları ile modifikasyonu
- Tez No: 352256
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada antresen ve allil fonksiyonlu halkalı karbonat monomerleri, antrasen-9-ol-metil 5-metil-2-okso-1,3- dioksane-5-karboksilat ve allil 5-metil-2-okso-1,3-dioksan-5-karboksil, oda sıcaklığında sırasıyla antrasen-9-ol-metil 3- hidroksi-2-(hidroksimetil)-2-metilpropanat ve allil 3-hidroksi-2-(hidroksimetil)-2-metilpropanatın etil kloroformat ile tetrahidrofuran kullanılarak yapılan reaksiyonları ile sentezlenmiştir. Antrasen ve allil fonksiyonlu halkalı karbonat monomerlerinin kopolimerizasyonu, benzil alkol başlatıcılığında, 1,8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en ve (1-(3,5- bis(trifloromethil)fenil)-3-siklohekzil tiyoüre) katalizörlüğündeki halka açılma polimerizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonraki kısmında antrasen ve allil fonksiyonlu polikarbonat zinciri uygun koşullardaki Click reaksiyonları ile (Tiyol-en and Diels-Alder) model bileşiklerle modifiye edilmiştir. Polikarbonatların molekül ağırlığı ve kompozisyonları 1H NMR ve GPC ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study synthesis of anthracene- and allyl-functional cyclic carbonate monomers, anthracen-9-ylmethyl 5-methyl-2-oxo-1,3-dioxane-5-carboxylate and allyl 5-methyl-2-oxo-1,3-dioxane-5-carboxylate, was achieved by the reaction of anthracen-9-ylmethyl 3-hydroxy-2-(hydroxymethyl)-2-methylpropanoate and allyl 3-hydroxy-2-(hydroxymethyl)-2-methylpropanoate with ethyl chloroformate in tetrahydrofuran at room temperature, respectively. The copolymerization of these anthracene- and allyl-functional cyclic carbonate monomers was carried out successfully via ring-opening polymerization (ROP) using benzyl alcohol as initiator, 1,8-diazabicyclo[5.4.0]undec-7-ene and 1-(3,5-bis(trifluorometh1-(3,5-bis(trifluoromethyl))-3-cyclohexyl-2-thiourea, as catalyst system. In the following study, modification reactions of the anthracene- and allyl- functional polycarbonate was accomplished under facile conditions via click reactions (Thiol-ene and Diels-Alder) with model compounds. The composition and molecular weight of the polycarbonates were characterized by 1H NMR and GPC.