Eskişehir Sümerbank Basma Fabrikası atık sularının renkliliğinin mikroorganizmalar ile giderilmesi
- Tez No: 35226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Boyar madde içeren endüstriel atık suların su çevre sinde neden olduğu kirlilik son yıllarda üzerinde önemle duru lan çevre sorunlarından birisidir. Eskişehir Sümerbank Basma Fabrikası atık suyu Porsuk çayında kirlilik etmenlerinden bi risidir. Bu nedenle bu fabrikada kullanılan reaktif boyar mad deler ile, boyar madde içeren atık suyunun küfler ile rengi nin giderilmesine çalışılmıştır. Boyar madde renk giderimi kabiliyet indeki küfler iş letmenin atık suyu, porsuk çayı ve topraktan izole edilmiştir Renk giderme kabiliyeti yüksek olan 4 Fusarium susu, Asper gillus flavipes, PenicilJium oxpannum, Penicifîium citreo-vi- ride, Trichoderma harzianum, Paeciiomyces var i ot ii seçilmiş tir. Bunlara ilave olarak renk giderme kabiiİ3'eti bildirilen dört Myrothecium kullanılmıştır. Seçilen bu küfler ile 25°C,de pH-7.0'de maksimum renk açılımı sağlanmıştır. Maksimum renk giderimi A. flavipes ile olmuştur. Bunu Trichoderma harzianum, Fusarium spz takip etmiştir. Bu küfler işletme atık suyunun B.O.t değerini Zİ7.7 ile £24.2 arasında değişen oranlarda düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental pollution, coused by industrial waste water containing organic colorants, has been important prob lem for decades. Industrial waste-water discharged from Eskişehir Sümerbank Basma Factory through the Porsuk stream causes pollution of this stream. In this study reactive colorants used by that Fac tory and decolorization of Sümerbank waste-water having those colorants by fungi have been studied. Fungi having the ability of decolorization of orga nic colorants were isolated from Porsuk stream, soil and waste-water of Sümerbank factory. Four strains of Fusarium, Aspergillus flavipes,