Çok katlı sinirsel devre yardımı ile türkçe fonemlerin tanınması
  1. Tez No: 35225
  2. Yazar: TARKAN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY BARKANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Teknolojinin gelişmesi, birçok problemin çözümlenmesine, değişik ilgi alanlarının dogmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Bu ilgi alanlarının bir tanesi de konuşmayı tanımadır. özellikle bilgisayarların son yıllarda büyük bir hızla gelişmesi, konuşmayı tanıma alanında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Konuşmayı tanıma çalışmalarının haberleşme teknolojisinde, ev aletlerinin ve makinaların kumandasında, işitme engellilerin eğitiminde ve askeri uygulamalarda mükemmele yakın bir başarıya ulaşması, insanoğluna fevkalade bir rahatlık ve kolaylık getireceği şüphesizdir. Bu tez çalışmasında, seslerin Doğrusal öngörülü Kodlama ( DÖK ya da LPO: Linear Predictive Coding ) katsayılarından oluşturulan frekans spektrumunun genlik değerlerinin giriş olarak verildiği, Çok Katlı Sinirsel Devre ( Multi Layer Neural Networks ) yapiBi kullanılmıştır. Türkçe fonem tanıma amacıyla kullanılan Çok Katlı Sinirsel Devre, Geriye Yayılımlı Eğitim Algoritması kullanılarak eğitilmiştir. Konuşmacıdan bağımsız olarak ünlü harfler için elde edilen harf tanıma oranı % 80.1, ünsüz harfler için % 50. 7, ünlü-ünsüz ayrımı için ünlü harflerde % 84.7, ünsüz harflerde % 91.1 olmuştur.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The advencement of technology has solved many problems and has opened numerous new fields. One of these fields is the speech recognition. Especially, recent developments of the computers provide many facilities in the field of the speech recognition. It is clear that studies of the speech recognition, is achieved in the communication technology, military applications, training of the deaf s, control of machinery and household devices, provides a higher level of comfort and facility to mankind. In this thesis, Multi Layer Neural Networks to which amplitude value of frequency spectrum formed from Linear Predictive Coefficients of speech are given as an input, are used. Multi Layer Neural Networks which are used for recognizing of Turkish Phonemes are trained by using Back-Propagation Training Algorithm. Being speaker independent, phoneme recognition rate is obtained 80. i % for vowels, 50.7 % for consonants. And this rate is 84.7 % for vowels, 91.1 % for consonants, for the discrimination of vowels and consonants.