Eskişehir bölgesinde üretilen hazır betonların ve malzemelerin özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 35227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET inşaat sektörünün hızla geliştiği son yıllarda hazır beton kulla nımı büyük oranlarda artmış, küçük ve büyük kapasiteli bir çok firma hazır beton üretimine başlamıştır. Pratikte sunduğu avantajların da kullanıcıya uygun gelmesi sektörü daha cazip hale getirmiştir. Ancak yapılan araştırma ve çalışmalar, bu sektörde üretilen beton ların amaçlanan dayanımın altında olduğunu göstermiştir, örneğin BS 16 beton sınıfındaki betonlarda 28 günlük küp dayanımlarının ancak 120 ila 140 MPa olduğu ortaya koyulmuştur. Amaçlanan dayanımın ancak % 75' inin elde edilebildiği bu üretimlerde, hazır beton tesislerinde hazırlanan betonlarda standartlara uyulmasının ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Düşük dayanımlı bu betonlarda ki hatalar, malzemeden, işçi likten, teknik bilgiden yada bunların birkaçının bir arada bulunma sından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada adı geçen hatalar araştırılmış, özellikle malzemeden ve teknik bilgiden kaynaklanan hataların mertebesi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Eskişehir' deki hazır beton üreticileri belirlenmiş ve bunların teknik özellikleri araştırılmıştır. Eskişehir' de faaliyet gösteren dokuz adet firma belirlenmiştir. Bu firmaların kullandıkları agregalar santrallerden alınarak laboratuvarda piyasada en fazla kullanılan BS 16 ve BS 20 beton sınıflarında betonlar üretilmiştir. Ayrıca alınan numuneler yıkanarak, temiz agrega ile üretilen beton daki dayanım artışları belirlenmiştir. Deneyler sonucunda bu malzemelerle iyi kalitede beton elde edile bileceği belirlenmiş ve Eskişehir bölgesinde çok fazla kullanılan Osmaneli kumu ve Söğüt kırmataşı ile üretilecek betonlar için uygun bir karışım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The using of ready mixed concrete has been quite decreased in the recent years where construction industry is its top. A lot of firms, which are either have small capacity or large capacity, have just started to ready mixed concrete. The using advantages make this sector more attractive. Unfortunately, the researchers on this show that the concrete is low-quality than requared. For example; the concrete in BS 16 is 120 or 140 MPa in 28 daily cubic strength. The 75 % of requared strength can be done in such productions so this shows how it is important to adapt to the standarts. The reasons of these mistakes are the lack of materials, labour, technical data or all of these. These mistakes are searched in this study and especially the lack of materials and techni cal data mistakes are pointed out. Meanwhile, the producers of ready mixed concrete are defined in Eskişehir and their technical specifications are searched. There are 9 firms on this field. The most popular concretes BS 16 and BS 20 are produced with the aggregates of these firms by taking from their sites- stations. The models are wacthed up and degreasing strength are pointed out in the produced concrete by the clean aggregate. As a result of these experiments, the good quality concrete can be produced with these materials. Also, a suitable mixture is suggested for the concrete in which Osmaneli and Söğüt aggregates are used.