Çimento sanayiinde öğütme amacıyla kullanılan aşınma dirençli malzemelerin üretimi ve özellikleri
- Tez No: 35228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
iv ÖZET Çimento sanayiinde hammaddelerin öğütülmesinde değirmenlerde kullanılan öğütücü bilyalann aşınmasına harcanan para, enerji, yakıt, hammadde ve personel giderlerinden sonra en önemli yeri tutmaktadır. Bunun için öğütücülerin aşınma dirençlerinin yüksek olması istenir. Ancak aşınma direnci yüksek olup fiyatı da yüksek malzemelerde fazla rağbet görmemektedir. Bu nedenler gözönünde tutularak, bilyalı değirmenlerde yüksek kromlu beyaz dökme demir bilyalar kullanılmaktadır. Bu çalışmada bilyalı değirmenlerde, aşınmanın en fazla olduğu ince öğütmenin yapıldığı son kamaralarda kullanılan, 30 mm ila 12 mm arasında değişen ebatlardaki silpepslerden, ortalama çap olarak 19 mm'lik silpeps seçilmiştir. Her biri değişik Cr/C oranına sahip 4 değişik analizdeki silpepsler, üretici firmanın katkılarıyla döküm olarak elde edilmiş, uygun ısıl işlemden geçirilerek işlenmiş ve aşınma testine tabi tutulmuştur. Deneysel çalışmada: - Aşınma direnci en yüksek malzemenin bileşimin tespiti, - Dökümden çıkmış haliyle, yüzeyleri işlenip parlatılmış numunelerin aşınmaları incelenmiş, - Üretici firmanın taahhüt ettiği aşınma miktarlarından daha fazla bir aşınmanın olduğu görülmüş, bunun sebebi olarakda işletme şartlarının ideal olmadığı kanısına varılmıştır. Deney sonucunda Cr/C oranı yüksek olan malzemenin daha az aşındığı görülmüştür. Elde edilen diğer bir sonuç dökümden çıkmış numunelerin değirmende, öncelikle çok hızlı ve düzensiz bir aşınmaya uğradığı, işlenmiş numunelerde yavaş ve uniform bir aşınma olduğu gözlenmiştir. Ancak yüzey işlemenin getireceği ek maliyet artışından dolayı bu tavsiye edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Cement Industry the money which is spent for the wear of grinder balls in the mills, after the expenditures for the energy, fuel and workers, holds the most important place. For that reason, their wear resistance is required to be high. However, the materials which have both a high wear resistance and a high price are not demanded very much. Keeping these reasons in sight, in the ball grinding mills, white cast iron balls with a high Chromium content are used. In this thesis, the cylpebs having a diameter of 19 mm were chosen as the cylpebs with on average diameter from among the cylpebs with the diameters changinang In between 12 mm and 30 mm used in the last chamber of the ball grinding mills at which wear in the highest. Four cylpebs every one having different analyses and different Cr/C ratios are produced as cast by the contribution of the manufacturer firm, then processed with a suitable heat treatment, finally machined and subjected to the wear resistance test. In the practical part of the thesis; - Determination of the composition of the one which shows the highest wear resistance, - The wear resistances of the cylpebs as machined and the ones as cast are examined, - It has been seen that there was more wear than the wear which the manufacturer guarantee therefore the thought has been reached that the process conditions in the cement plant aren't ideal. At the result of the experiment it has been seen that the material having higher Cr/C ratio has higher wear resistance, the another result obtained is that although the cylpebs as cast wear more easily and rapidly than the machined cylpebs, the machining of cylpebs as cast causes a very high cost increasing so the machining is not recommended.