Teknoloji gelişim zarfı yöntemi uygulaması
Technology development envelope implementation
  1. Tez No: 352290
  2. Yazar: TUĞBA İŞYAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ TUFAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğru teknolojinin seçimi, gelişmekte olan ve bozucu olarak belirlenen teknolojilerin ve bu teknolojilerin ortaya çıkış zamanlarının belirlenmesi, bütün bu bilgilerin görselleştirilmesi ve organizasyon genelinde paylaşımının sağlanması fonksiyonlarını yerine getiren teknoloji yol haritası konsepti, organizasyonlar tarafından benimsenmeye ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Teknoloji yol haritalarına esneklik, güncellenebilme ve dinamiklik özellikleri kazandırmak, gelişmekte olan teknolojilerin planlama çalışmalarına dahil edilmesini sağlamak, teknoloji geliştiricilerinin ve teknoloji uygulayıcılarının birlikte süreci yönlendirmek amaçları doğrultusunda Teknoloji Gelişim Zarfı yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem altı adımdan oluşmaktadır: teknoloji öngörümü, teknoloji karakterizasyonu, teknoloji değerleme, hiyerarşik modelleme, teknolojilerin değerlendirilmesi ve teknoloji gelişim zarfının oluşturulması. Teknoloji öngörümü aşamasında, yeni teknolojilerin trendinin tanımlanması için Delphi'nin kullanılmasıyla bir öngörüm modelinin geliştirilmektedir. Teknoloji karakterizasyonu aşamasında kriterler ve teknolojik faktörlerin tanımlanmaktadır. Teknoloji değerlendirme aşamasında etkinlik ölçümlerine dayanarak yeni teknolojilerin değerlendirilmektedir. Sonra kriterlerin göreceli önemini, her bir kriter altında faktörlerin göreceli önemini ve her bir faktör üzerinde etkinlik ölçümlerinin göreceli çekiciliğini kararlaştırmak için bir hiyerarşik modelin geliştirilmektedir. Son adımda her bir zaman aralığında en ileri teknoloji değerine sahip teknolojilerin birleştirilmesi ile TGZ oluşturulmaktadır. Bu yöntemin uygulaması bir üretim biriminde gerçekleştirilmiştir. Yatırım kararının verileceği aydınlatma teknolojisinin seçimi için Teknoloji Gelişim Zarfı elde edilmiştir. Elde edilen TGZ doğrultusunda şu anda metal halojenür aydınlatma teknolojisi yerine LED aydınlatma teknolojisine yatırım yapılması kararlaştırılmıştır. Metodolojinin uygulanması ile elde edilen sonuçlar, Teknoloji Gelişim Zarfı yönteminin, teknoloji geliştiricileri ve teknoloji uygulayıcılarının görüşlerini dikkate alarak mevcut ve gelişmekte olan teknolojilerin gelecek özelliklerinin belirlenmesi, teknolojinin stratejik planlamaya dahil edilmesi ve teknoloji yol haritalarına esneklik, güncellenebilme ve dinamiklik özelliklerinin kazandırılması için uygun bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Technology roadmap, which has correct technology selection, emerging and disruptive technology identification, determination of emergence of these technologies, visualization and communication of all of information fuctions, has been used widely by organizations. Technology Development Envelope has been developed in order to give flexibility, upgreadibility and dynamics characteristics to technology roadmaps, to include emerging technologies in technology planning studies and to lead process together with technology developers and technology practioners. Method consists of six step; technology forecast, technology characterization, technology assessment, hierarchical modelling, technology evaluation and construction of technology development envelope. In technology forecast step, a forecast model is developed by Delphi technique in order to identify technology trend. In technology characterization step, criteria and technological factors, which satisfy company?s goal, are identified. In technology assessment step, emerging technologies are assessed according to efficiency measures. Afterwards in order to determine relative importance of criteria, technological factors and to identify desirability values, a hierarchical model is developed. And finally, by combining the technologies which have highest technology value in each time interval, Technology Development Envelope is constructed. This model has been implemented in a manufacturing departmant. In order to choose illumination technology to invest in and to gain technological competitivenes, Technology Development Envelope is chosen to be applied. Outcomes of implementation of TDE methodology has showed that TDE is the appropriate method to take account of views of technology developers and practioners, to identify future features of current and emerging technologies and to give flexibility, upgreadibility and dynamics characteristics to technology roadmaps.