Use of recycled poly(Ethylene Terepthalate)fibers in neeedlepunched automotive carpets
İğneleme Yöntemi ile Üretilmiş Otomotiv Halılarında Geri Dönüştürülmüş Polyester Lifi Kullanımı
  1. Tez No: 352316
  2. Yazar: RAZİYE ATAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Geri dönüştürülmüş malzeme işleme teknolojilerinin geliştirmesi ile otomotiv endüstrisi için sadece maliyet tasarrufu değil aynı zamanda malzeme kullanımı açısından sürdürülebilirlik ve verimlilik sağlamaktadır. Bu bağlamda da dokusuz halılar, üretimlerinde geri dönüştürülmüş elyaf kullanımı içerebilmesi açısından oldukça çeşitli imkânlar sunmaktadır. Geri dönüştürülmüş elyaflar, hafif gramajlı araç halılarının geliştirilmesinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; hafif gramajlı, yüksek kaliteli otomobil halıları üretimlerinin geri dönüştürülmüş PET elyafı kullanarak geliştirilmesidir. Bu amaçla, farklı üreticilerden tedarik edilen işlenmemiş ve geri dönüştürülmüş PET elyafları test edilmiş ve iğneleme yöntemi ile halı üretimi için farklı oranlarda elyaf karışımları hazırlanmıştır ve bu karışımlardan kalıplanmış otomobil halıları geliştirilmiştir. Son olarak, bu halılar istenen spesifikasyonlara göre değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bulunan sonuçlara göre en iyi kaliteyi veren elyaf karışımı ve en iyi üretim parametreleri tespit edilmiştir. Bu çalışma, geri dönüştürülmüş elyaf kullanılarak yüksek kalitede, düşük maliyetli iğneleme yöntemiyle üretilmiş otomobil halısı geliştirilmesine yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
TDeveloping technologies for processing recycled material would bring for the automotive industry not only cost savings but also sustainability and efficiency in terms of material utilization. In this case, nonwoven carpets offer various possibilities to include recycled fiber material in the production. Recycled fibers have been successfully used for the development of lightweight car carpet structures. The objective of this study was the development in the processing of recycled fibers into lightweight carpets for automotive. For that purpose, in this study, virgin PET fiber and Recycled PET fibers from different suppliers were tested and different blends of RPET and Virgin PET were prepared for production and moulded needlepunched nonwoven carpets were developed from these blends. Finally, these carpets were evaluated due to required spesifications. According to the results obtained, the best carpet blend and the best production parameters were identified. The study helped to obtain high quality, low cost needlepunched carpet composite using recycled PET fibers.