Aydın-Çine feldspatlarının özellikleri ve flotasyon yöntemi ile zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 35234
  2. Yazar: GÜNER SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
üi ÖZET Bu tezde, yüksek demir ve titan tenörlü AYDIN-Çine yöresi feldpatlannm flotasyon ile zenginleştirilmesi olanakları araştırılmıştır. Boyuta göre ayırım ile zenginleştirme çalışmalarından olumlu sonuç alınamamıştır. İki ve üç kademeli köpük flotasyonunda anyonik ve katyonik toplayıcılar kullanılmıştır. Toplayıcı tipinin, parça boyutunun ve akım şemasının Fe203 ve Ti02 uzaklaştırmadaki etkileri incelenmiştir. Potasyum feldspatlarında şlamsızlaştırmadan sonra R840 Sülfonat Reaktifi ile üç kademeli flotasyonda Fe2C>3 tenörü %0.49'dan %0.23'e ve Ti02 tenörü %0.06'dan %0.04'e düşürülmüştür. K20 tenörü %8.66'dan %9.82'ye ve Na20 tenörü %2.32'den %2.73'e çıkmıştır. Sodyum feldspatında şlamsızlaştırmadan sonra sodyum oleat ile yapılan üç kademeli flotasyonda Ti02 tenörü %0.55'den %0.23'e ve Fe203 tenörü %0.17'den %0.13'e düşerken Na20 tenörü %10.39'dan %8.80'e ve K20 tenörüde %0.90'dan %0.63'e düşmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda AYDIN-Çine feldspat cevherlerinden, sanayinin istediği özelliklere sahip feldspat konsantresi üretilebileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
tv SUMMARY In this thesis; AYDIN-Çine feldspar, which has high iron and titanium, has been studied by the flotation benefication method. The classification according to particle-size did not give applicable results. On the beneficiation by 2 and 3 stage flotation, the anionic and cationic type collectors have been used. In the experiments carried out for all flotation stages, the effects of the collector type and amount particle size and the number of flotation stages have been investigated on Fe203 and TİO2 contaminants. On the benefication experiments by using the potassium feldspar, the best condition has been obtained by using the sulphonate type collector-R840 with 3 stage flotation. Fe203 content has been decreased from 0.49% to 0.23% and Ti02 content from 0.06% to 0.04%, K20 content has been increased from 8.66% upto 9.82% and Na20 content from %2.32 to 2.73%. On the benefication experiments by using the sodium feldspar, the best condition has been obtained by using sodium oleate collector with 3 stage flotation. Ti02 content has been decreased from 0.55% to 0.23% and Fe203 content from 0.17% to 0.13% Na20 content has been decreased from 10.39% to 8.80% and K20 content from 0.90% to 0.63%. Results of the this study showed that flotation can be applied successfully to AYDIN-Çine feldspar ores, therefore, feldspar concentrate which industries would demand, will be obtained by this method.