Lazer osilatör ve kuvvetlendiricilerde gürültü
  1. Tez No: 35238
  2. Yazar: NEŞE ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada; lazer ışını ve özellikleri hakkında bilgi verilmiş, homojen ve homojen olmayan genişlemiş lazerlerde lazer osilasyonu incelenmiştir. Lazer osilatör ve kuvvetlendiricilerde gurultu faktörü incelenerek, gürültünün oluşmasına neden olan etkenler ve farklı gürültü çeşitleri araştırılmıştır. Lazer kuvvetlendiricilerde gürültü, lazer osilatörlerde kendiliğinden yayılan gürültü ve çıkış gücünün spektral dağılımının eşik değerine göre değişimi gözlenerek bir lazer osilasyonunun farklı gürültü spektralannın ölçümü için farklı sistemler üzerinde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this weak, information is being given about the laser and. its specifications, laser osculation is examined in homogeneous and inhomogeneous broadening lasers. The noise factor was investigated in laser oscillators and amplifiers and noise variations were researched. Noise in laser amplifiers, spontaneous noise and spectral variation of output power according to above threshold and below threshold were observed and investigations were made for the various noise spectro measure of a laser oscillation in various systems.