Empedans tomografisinde sonlu elemanlar yöntemi ile algoritma geliştirilmesi
  1. Tez No: 35237
  2. Yazar: SEVGİ TAÇYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Tıbda tomografi sistemleri, insan vücudundaki dokuların fiziksel özelliklerinin belirli bir kesit üzerindeki dağılımını görüntülemektedir. Görüntülenen özelliğin farklı organ dokularında farklı sayısal değere sahip olmasıyla organ tanımı yapılabilmektedir. Sağlıksız bir dokunun sağlıklıya oranla farklı değere dönüşmesiyle de sağlıksız bölgenin yeri ve büyüklüğü konusunda bilgi edinilmektedir. Daha önce yapılmış olan çalışmaların sonucunda elde edilen kısmi diferansiyel denklem, sonlu elemanlar yöntemi ile lineer denklem şekline dönüştürülmüştür. Bu lineer denklemin boyudan çok büyük olduğundan bilgisayarda hafıza sorunu ile karşılaşılmıştır. Bu çalışmada, bu problemi çözmek için A v= b denkleminde ters A'yı (A-ı) hesaplamadan V vektörünü bulma yöntemleri önerilmiş; bunlarla ilgili akış diyagramları ve algoritmalar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tomographical systems in medical imaging will show the distributions of the physical properties of the human body tissue in a predetermined section. Organ can be defined to have the different numerical values in different parts of the tissues to be imaged by the system. The knowledge about the position and size of unhealty tissue can be obtained by comparing with healty parts of the tissue in a body. A partial differential equation obtained from in previous studies was transformed into a set of linear equations by the finite element method. The size of the linear equations is so large that it causes the memory overflow in the personel computer. In this study, a method for finding the vector potential V is proposed without computing the inverse of the matrice A in the equation of A v = b. The flow charts and algorithms are developed for these computational methods.