Magnetic nano particles as contrast agents for MR and CT imaging
Manyetıc nano partiküllerın contrast agent olarak MR ve CT de görüntüleri
- Tez No: 352400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETDİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Manyetik nanopartiküller giderek bu ilaç dağıtım, manyetik rezonans görüntüleme ve manyetik sıvı hipertermi gibi klinik uygulamalar için kullanılır. Kendilerine özgü manyetik özellikleri, mükemmel biyouyumluluk yanı sıra çok amaçlı biyomedikal potansiyeli (örneğin, kanser tedavisi ve genel ilaç dağıtım uygulamaları), Süperparamanyetik demir oksit nano (SPIONs) nedeniyle ilaç ve endüstriyel toplumların hem de artan bir ilgi çekmektedir. Manyetik nano partiküller doğrudan enjeksiyonu takiben tümörlerin interstisyel bir ısıtma yeni bir yöntem son klinik çalışmalarda insanlarda değerlendirilmiştir. Manyetik nano partiküller kullanılarak, termoterapi demir oksit nano-tanecikleri, bir doğrudan tümör içine enjekte edilir ve daha sonra, bir alternatif manyetik alan içinde ısıtıldı edildiği yeni bir kanser terapisi vardır. Nano partiküller ve özel bir biçimi olarak, Sr, Ba, metal bazlı nano parçacıklar MR ve CTI deneylerde in vitro kullanımı olarak kullanmak için laboratuarda üretilmektedir. Manyetik alan altında metalik nano parçacıklar ısı artar ve bu özellik MR görüntüleme sistemleri kullanılır. Biz laboratuvarda metal taban nano parçacıklar üretilen ve sıcaklık tespit ederken manyetik alan bizim yapımları yerleştirilir. Nano parçacıklar manyetik alan yerleştirme süresince agar jel (kan ortamı) içinde karıştırıldı. Manyetik alana maruz ise hararet değiştirme birimi artan inferared termometre tarafından tespit edildi. Bir in vitro simülasyonda, nano parçacıklar bir et dokusunda enjekte ve MR ve BT görüntüleri alındı. Görüntüler güzel ve etkili bir kontrast madde bizim üretilen parçacıklar showe. Sıradan kontrast madde ile comparition olarak, bizim nano parçacıklar MR ve BT görüntülemede daha etkilidir. Bu nano parçacıkların boyutu da çözelti içinde çözücü miktarının değiştirilmesi ile değiştirilir. SEM görüntüleri de farklı çözücü miktarı ile farklı bir boyut nano parçacıklar showe. Üreten parçacıklar sırasında nano parçacıklar ısı anealing önemli ölçüde, X-Ray saçılma sesler azaltmak olduğu gösterilmiştir. Kontrast ve kanser kür tedavi ajanı olarak bu nano parçacıklar kullanımı gelecekte kanser hastanın yaşam için umut kanser tedavisi ve artışın yan etkisi azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Magnetic nanoparticles are increasingly used for clinical applications such as drug delivery, magnetic resonance imaging and magnetic fluid hyperthermia. Due to their unique magnetic properties, excellent biocompatibility as well as multi-purpose biomedical potential (e.g., applications in cancer therapy and general drug delivery), superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPIONs) are attracting increasing attention in both pharmaceutical and industrial communities. A novel method of interstitial heating of tumours following direct injection of magnetic nanoparticles has been evaluated in humans in recent clinical trials. Thermotherapy using magnetic nanoparticles is a new cancer therapy, in which iron oxide nanoparticles are directly injected into a tumor and subsequently heated in an alternating magnetic field. Nano particles and as specific form, metal based nano particles with Sr and Ba are produced in laboratory for using as in vitro use in MRI and CTI experiments. Metalic nano particles under magnetic field are increased in temperature and this property is used in MR imaging systems. We produced metal base nano particles in laboratory and placed our productions in magnetic field while detecting their temperature. Nano particles were mixed in agar gell (as blood medium) during placing in magnetic field. Increasing of tempearture was detected by inferared thermometer while subjecting to magnetic field. In an in vitro simulation, nano particles injected in a meat tissue and their MR and CT images were taken. Images showe our produced particles in a nice and effective contrast agent. In comparition with ordinary contrast agents, our nano particles are more effective in MR and CT imaging. Size of these nano particles are also changed with changing amount of solvent in solution. SEM images also showe different size nano particles with different solvent amount. During producing particles it was shown that heat anealing of nano particles reduce noises in X-Ray Usage of these nano particles as contrast and also treatment agent in cancer curing can decrease side effect of cancer treatment and increase hope to life for cancer patient in future.