Genetik mimarlık kavramının günümüz mimarlık anlayışları içindeki yeri
Insight into genetic architecture: conceptual approach in contemporary architecture
- Tez No: 352427
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DÜLGEROĞLU YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Mimarlık, Biology, Genetics, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl insan yaşamının, doğasının ve işlevinin sorgulandığu bir döneme denk düşmektedir. Bu probleme biyogenetik ve hesaplama biliminden yararlanarak verilebilecek pek çok yanıt vardır. Biyolojik türlerin genetik yapısını değiştirme arzusu ve insanın kültürel evrenin yörüngesi içinde herşeyin yaşayan, organik ama yine de mekanik tözel bir cisme dönüştürülmesine az kalmıştır. Biyolojik türlerin genetik yapılarını değiştirme gücü her alanda yayılmaktadır. Mimaride bundan payına düşeni almakta ve genetik hesaplamalara bağımlı hale geleceği bir döneme doğru hızla ilerlemektedir. Bu ilerleme ve disiplinler arasındaki gidiş gelişler beraberinde mimarlığın dünyasına giren kavramları da etkilemektedir. Mimarlık hızla değişen, içleri boşalan sonra yeniden farklı bir şekilde doldurulan kavramlarla kuşatılmaya başlanmıştır. Bu kavramları ortaya koymak bu çalışmanın birincil hedefidir. Bu çalışmada; Genetik mimarlığın diğer disiplinlerle olan ilişkisi belirlenmiş bu disiplinlerin olası katkıları ve nasıl genetik mimarlığın alt yapısını oluşturduğu tarihsel bir süreçten geçirilerek anlatılmıştır. Esas olan genetik mimarlığın teorik çerçevesini oluşturan kuramların ve kuramcıların söylemlerinin bir sistematik altında toplanması ve sonraki bölümde tablolaştırılarak kavramlara netlik getirilmeye çalışılmasıdır. Mimarlığın problemetiklerinden olan temsilin durumunu, doğaya bakışı, üretim süreçlerini ve mimarlığın edimsel yapısını nasıl değiştireceği üzerinden bir tartışma yapılmaya çalışılmıştır. Genetik mimarlık geleceğin mimarlığı ve tüm mimari misyonu üzerinde taşıyan mimarlık olarak anlatılmaya çalışılmamıştır. Mimarlık, biyoloji ve teknolojinin üçlü arakesitinde yer alan tüm bunların sonuçlarının değerlendirildiği bir çalışmadır. Doğru ve kurtarıcı mimarlık olarak görülmemektedir. Kavramlarının mimarlık tartışma ortamına doğru bir şekilde sunulmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, genetik mimarlık kavramları adı altında günümüz mimarlık ortamında meydana gelen değişimler ve bunlar oluşurken kavramların içeriğini kaybetmesi, içinin boşaltılması yada tam tersi çoklu anlamlar yüklenmesi sonucu oluşan kavram kargaşasına bir ışık tutabileceği düşünülerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The century in which we live overlaps with a period of interrogation: human life, human nature, and function of human beings are called into question. When handled and addressed by biogenetics and computation sciences, such questions can turn out to have many answers. This age of ours is only a couple of steps back from a revolutionary age in which, thanks to man?s desire to change and transform the genetics of biological species, the transformation of materials into living and organic, and yet mechanic substantive things is realized within the orbit of the cultural world of human beings. Genetic transformation capacity of biological species spreads out in every field. Architecture as well receives its share from this expansion and forges ahead towards a future in which genetic computation cannot be done without. Interactions among disciplines together with great developments have significant influence upon the concepts adopted by the world of architecture. Architecture swarms with terms, the meanings of which are reconstructed through a persistent circular process: fast-evolving terms continually get devoid of their existing meaning(s), and they acquire new and different content(s). This work primarily aims to manifest these terms and concepts. Referring to the network of relations built up of concepts as `genetic architecture?, this work outlines the connection of genetic architecture with other disciplines, and explains how the infrastructure of genetic architecture has been formed by other disciplines as well as their possible contributions through a historical perspective. It is essential that theories and discourses of theoreticians establishing the theoretical framework of architecture are introduced and given in detail systematically, which are tabulated in the next chapter for clarifying purposes. Problematic of architecture such as representation, understanding of nature, production processes and how structural performance of architecture will be changed are discussed. However, genetic architecture is portrayed neither as the architecture of the future, nor as the architecture that undertakes the entire architectural mission. On the contrary, this is a work which aims to depict and evaluate the results emerging from the triple intersection of architecture, biology and technology. Hence, it is important to emphasize that architecture is not regarded as ?the correct? and not depicted as a ?knight in shining armor?, either. The aim is to bring architectural concepts up for discussion in a correct way. This work is prepared in an attempt to illuminate the contradiction in terms resulting from the fact that concepts get devoid of meaning, or on the contrary find multiple meanings during the changes which occur in the field of architecture.