Bilgisayar destekli mimari tasarım ve yaratıcılık
Computer aided architectural design and creativity
  1. Tez No: 151374
  2. Yazar: TUBA KUZGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ MİMARİ TASARIM VE YARATICILIK ÖZET Bilgisayar destekli mimari tasarım henüz oldukça yeni bir araştırma alanı olup bu kapsamdaki araştırmaların ana hedefi bilgisayar teknolojisinin mimari tasarım sürecine aktif biçimde katılımını sağlayarak mimari tasarımı yaratıcı problem-çözme yaklaşımıyla geliştirmektir. Bu alanda gerçekleştirilecek herhangi bir araştırma disiplinlerarası bir gözden geçirme ve bütünsel bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu çalışmanın ana hedefi de bilgisayar destekli mimari tasarım alanında sözkonusu anlamda günümüze değin geliştirilmiş olan birtakım tasarım yaklaşımlarını irdelerken bilgisayarların mimari tasarımı destekleyici potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Bilgisayar teknolojisini mimari tasarım sürecine entegre etme girişimi, pratikte mimarlar tarafından günümüzde aktif biçimde kullanılan CAD Sistemleri vasıtasıyla gerçekleştirilmiş gibi görünmektedir. Fakat bilgisayar destekli mimari tasarım çalışmalarının asıl amacı bilgisayarları, sahip oldukları temsil kapasiteleri ve bellek yapıları ile insan tasarımcının kimi zaman yetersiz kaldığı noktalarda onu destekleyerek, tasarım yapma sürecinin bir parçası haline getirmektir. Bu ana hedef kapsamında geliştirilen bilgi tabanlı tasarım sistemleri; tasarım bilgisinin temsili, olası tasarım çözümleri uzamını insanın pratikte çoğu zaman keşfedemediği kadar geniş ölçekte tarayabilme kapasitesine sahip olması gibi birtakım avantajları dolayısıyla bilgisayar destekli tasarım yaklaşımının gelişme sürecinde önemli bir yer edinmiştir. Fakat mimari tasarım, bilgi tabanlı sistemlerin erken dönemlerde ortaya koyduğu otomatik tasarım yaklaşımından çok daha fazlasıyla ilgilidir. Mimari tasarım sürecinin keşfedici ve yaratıcı özelliği bilgisayarların birtakım çıkarsama ve kontrol mekanizmalarıyla donatılmasını gerektirmektedir. Bu anlamda geliştirilen örnek-tabanlı çıkarsama ve nesne-yönelimli birtakım yaklaşımlar bilgisayar destekli tasarım ortamında yeni araştırmalara kaynak olmuştur. Bilgisayarın öğrenme ve karar olma gibi kapasitelerle desteklenebilme olasılığı bilgisayar ortamında yaratıcı mimari tasarıma ulaşma anlamında önemli ufuklar açmaktadır. Genetik evrimsel tasarım sistemleri bu kapsamda günümüzde en umut veren bilgisayar destekli tasarım yaklaşımları olarak görülmektedir. Bu sistemler, biyolojik evrim kurallarını, benzer temsil mekanizmaları kullanarak, bilgisayar ortamındaki tasarım sistemine adapte edip evrimleşen tasarımlar üzerinden sürpriz çözümlere ulaşmayı hedeflemektedir. Bu yeni yaklaşım bilgisayar destekli tasarım için oldukça değerli bir aşamadır. Bilgisayar destekli tasarım anlamında oluşturulmuş örnek modeller, insan tasarım süreçlerinde ortaya çıkan yaratıcılıkla eşdeğer bir kriter kapsamında değerlendiri İmemelidir. Zira insanın ortaya koyduğu yaratıcı ürünler de, yaratıcılığın genel olarak göreceli bir kavram olması dolayısıyla belli bir kriter baz alınarak XIdeğerlendirilemez. Bilgisayar destekli tasarım alanında yaratıcılık kavramını, sürpriz ve yenilik üretmedeki basan olarak değerlendirmek daha doğru bir yaklaşımdır. xn
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED ARCHITECTURAL DESIGN AND CREATIVITY SUMMARY Computer aided architectural desing is just a young research area where the main goal is to intensity architectural design by using computer technology effectively in the design process and the general objective is to improve architectural design from the creative problem-solving viewpoint. Any research to this area needs quite an interdisciplinary review and a complementary approach. The objective of this study is also to search the potantial capacity of computers to aid architectural design while analizing the design approaches of some of the sample models in the computer aided architectural design area. The attempt to integrate the computer technology into the architectural design process can be seen as realized nowadays by means of the CAD Systems which are being used effectively by the architects. But the main goal of the computer aided architectural design research is to make the computers be a part of the designing process in supporting the human about the deficient features of her by using the capacity of representation and memory. In the content of this main objective, knowledge based design systems have had an important role in the development process of the computer aided design systems because of the advantage of knowledge representation and the exploration capacity of possible design solutions space. But architectural design is more than otomation of the design which is the result of the approaches of the early knowledge based design systems. The exploratory and creative nature of the architectural design needs to be supported by some reasoning and kontrol mechanisms in the computerization process. Case-based reasoning and object-oriented approaches which are developed in this sense had been a resource for the study in the computer aided design area. The possibility of sustantion of computers with some learning and desicion making capacities is important in order to achieve the creative cpmputer aided design. In this sense the genetic evolutionary design systems are one of the most promising approach in the computer aided design view. This systems aim to achieve surprise design solutions through the evolutioning designs by adapting biological evolution rules with the similar representation techniques to the computerized design process. This new approach is rather a precious phase in the computer aided design researh area. The instances of computer aided design models are not to be evaluated by means of a creativity criteria equivalent to the creativity of human design process. For, the creative products of human can also not be evaluated by any criteria because of the notional nature of the creativity. The creativity notion of computer aided architectural design have to be appreciated by means of the success in producing surprises and innovation in the design process. XIll