Alüminyum alaşımlarının kısa ömürlü yorulması
- Tez No: 35248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDRET AYDINBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, ETÎAL-30-H24 alüminyum alaşımının plastik alandaki yorulma özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, bu amaç için yapılmış cihaz kullanılarak eğme yorulması uygulanmıştır. Numuneler %0.217 - %0.608 - %2.633 toplam genleme alanlarında 1-5 ve 10 dev/dak. frekansta yorulmaya tabi tutulmuştur. Sonuç olarak; düşük genleme alanlarında frekans artışının yorulma ömrünü arttırdığı, çatlak ilerleme hızını azalttığı, genleme alanındaki artışın ise yorulma ömrünü azaltığı, çatlak ilerleme hızını arttırdığı ve çatlak başlangıcını hızlandırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, fatique properties of ETIAL-30-H24 aluminium alloy in the plastic area have been examined. Bending fatique application experiments were carried out, making use of a device which is commonly used for this purpose. Specimens 0.217% - 0.608% - 2.633% in total strain areas were subjected to fatique at frequencies of 1-5 and 10 r.p.m. As a result, it has been observed that in low strain area rises frequency increased fatique life and decreased crack propagation rate. Rises in strain area decreased fatique life and increased crack propagation rate and crack initiation.