Eskişehir yağışlarının şehir hidrolojisi yönünden analizi
- Tez No: 35249
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Environmental Engineering, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Eskişehir havzasına düşen yağışların şehir hidrolojisi yönünden mcelemesinin yapılması amaçlanmıştır. Yağış değerleri; D.M.İ. Genel Müdürlüğü Eskişehir Meteoroloji İstasyonun'da çalıştırdığı Plüyograf diyagramlarından, bir yılda, sabit zamanlarda düşen maksimum yağışlardır. Bu yağış değerleri ile, çeşitli dağılım fonksiyonlarının parametrelerinin hesabı yapılarak, uygun dağılımın belirlenmesi için Kolmogorov - Simirnov Testi uygulanır. Uygun dağılımın seçiminden sonra, gelecekte 2, 5, 10, 20, 50, 100, yıllarda olabilecek maksimum muhtemel yağış değerlei hesaplandı. Bu çalışma, insanların maksimum yağışlardan daha az etkilenmesi için, sanat yapılarının projelendirilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was needed that to examine and research maximum precipitation of Eskişehir from hydrology of urban areas. Precipitation values that show maximum points were gained from stable diagrams of D.M.İ. General Management Eskişehir Station in one year. Kolmogorov and Simirnov Test used to determine suitable distribution and different kinds of distribution function's parameters with precipitation values were calculated. After suitable distribution selected, values that maximum precipitation may get in 2, 5, 10, 20, 50, 100 years away, found out. This study will be based on to protect people from effects of maximum precipitation and to project of new engineering structure.