Bazı alüminyum alaşımlarının yapısal, mekanik, aşınma ve termo-elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural, mechanical, wear and thermo-electrical properties of some aluminum alloys
- Tez No: 989542
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MEYDANERİ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
apay yaşlandırmadaki en yüksek dayanımı T6/T651 ile birlikte sunan retrogresyon ardından yeniden yaşlandırma (RRA), esasen malzemenin kısa süreli olarak kısmen çözündürülmesi ve ardından orijinal yaşlandırma koşullarında yeniden yaşlandırılmasından oluşur. Bu çalışmada, AA6061/T651, AA6063/T651 ve AA7075/T651 numunelerine 200 °C'de 10 dk. retrogresyon ve akabinde 120 °C' de 1 saat re-aging (RRA) ısıl işlem döngüsünün mikroyapı, mekanik, tribolojik ve termo-elektriksel özelliklere etkisi araştırılmıştır. Bu ısıl işlem sonucunda çökelme fazlarının ve yeni oluşan IMP'lerin mekanik ve tribolojik özellikleri geliştirdiği gözlenmiştir. RRA uygulanan bu numunelerin basma mukavemet değerlerinde %8 12 arasında artış gözlenmiştir. 5N, 10N ve 20N yükler altında gerçekleşen aşınma testi sonuçlarına göre Al6061 ve Al7075'in dayanıklılık ve minimum aşınma kritik tasarım parametreleri olan uygulamalar için tercih edilebilir seçenekler olduğunu göstermektedir. RRA-7075 Al alaşımının korozyon akım yoğunluğunun RRA-6061 alaşımından %15, RRA-6063'ün ise %35 daha düşük olduğu gözlemlenen değerler, tuzlu koşullar altında bazı alüminyum alaşımlarının korozyona karşı göreceli iv duyarlılığı hakkında fikir vermektedir. Oda sıcaklığında four-point probe metodu ile ölçülen elektriksel özdirenç değerlerinin çökelti fazları nedeni ile artış gösterdiği, termal iletkenlik değerlerinin ise %2,5 ile %16 oranında azaldığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Retrogression and re-aging (RRA), which offers the highest strength in artificial aging along with T6/T651, essentially consists of partially dissolving the material for a short period and then re-aging it under the original aging conditions. In this study, AA6061/T651, AA6063/T651, and AA7075/T651 samples were subjected to retrogression for 10 min of at 200 °C, and subsequently, the effects to microstructure, mechanical, tribological, and thermoelectric properties of a re-aging thermal treatment cycle for 1-hour at 120 °C was investigated. As a result of this heat treatment, it has been observed that the mechanical and tribological properties of the precipitation phases and newly formed IMPs have improved. An increase of 8-12% was observed in the compressive strength values of these samples treated with RRA. According to the wear test results under 5N, 10N, and 20N loads, AA6061 and AA7075 are preferable options for applications requiring durability and minimum wear critical design parameters. The observed values, where the corrosion current vi density of the RRA-7075 aluminum alloy is 15% lower than that of the RRA-6061 alloy and 35% lower than that of the RRA-6063 alloy, provide insight into the relative susceptibility to corrosion of certain aluminum alloys under saline conditions. It has been calculated that the electrical resistivity values measured at room temperature using the four-point probe method increased due to precipitation phases, while thermal conductivity values decreased by 2.5% to 16%.