Farklı antimikrobiyel maddeler içeren yenilebilir film kaplamaların Macar salamında kullanım olanakları ve Listeria innocua inaktivasyonu üzerine etkileri
Possibility of using edible films and coatings containing different antimicrobial agents on Hungarian salami and inactivation effects on Listeria innocua
  1. Tez No: 352487
  2. Yazar: SELİN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, farklı oranlarda kekik, fesleğen, biberiye, yenibahar, kişniş esansiyel yağları ile, potasyum sorbat, sodyum benzoat (% 1, 2, 3 ve 4) ve nisin (2500, 5000, 7500 ve 10.000 IU) içeren metil selüloz (MS) ve peynir altı suyu protein izolatı (PASP) filmler/ kaplamalar hazırlanmış ve hazırlanan bu antimikrobiyel filmlerin/ kaplamaların Listeria innocua üzerindeki antimikrobiyel etkileri ile dilimlenmiş Macar salamlarında kullanım olanakları araştırılmıştır. Ayrıca her bir antimikrobiyel filmin, ambalaj materyali olarak kullanım potansiyellerinin ve karakterizasyonlarının belirlenmesi amacıyla fiziksel ve mekaniksel analizleri yapılmıştır. Antimikrobiyel kaplamaların Macar salamı ile duyusal uyumlarının ve beğenirliklerinin tespiti amacıyla duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak hazırlanan tüm antimikrobiyel film ve kaplamalar, Listeria innocua'ya karşı antimikrobiyel etki göstermiş ve potasyum sorbat ve sodyum benzoat içeren antimikrobiyel filmlerin karakterizasyonlarının ambalaj materyali olarak kullanıma daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Duyusal açıdan en beğenilen Macar salamı kaplama türlerinin ise, kekik esansiyel yağı içeren MS kaplamalar ile nisin içeren PASP kaplamalar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, methyl cellulose and whey protein isolate films and coatings containing thyme, basil, rosemary, allspice, coriander essential oils, potassium sorbate, sodium benzoate (1, 2, 3 and 4 % w/v) and nisin (2500, 5000, 7500 and 10.000 IU) were prepared. The antimicrobial activities of these prepared antimicrobial films and coatings against L. innocua and possibility of using this films and coatings on Hungarian Salami were determined. Futhermore, each methyl cellulose and whey protein isolate antimicrobial films were performed physical and mechanical analysis to determine of the potential utility as packaging material and characterization. In order to determine sensory compliance with Hungarian Salami and methyl cellulose and whey protein isolate coatings containing different antimicrobial agents sensory analyzes were conducted. As a conclusion, all the antimicrobial films and coatings showed antimicrobial effect against L. innocua. Characterization of films containing potassium sorbate and sodium benzoate have been found to be more suitable for use as the packaging material. The most acclaimed Hungarian Salami samples aspects sensory that methyl cellulose coatings containing thyme essential oil and containing nisin whey protein isolate coatings were determined.