CMS deneyindeki HO ve HF kalorimetreleri için pedestal analizleri
Pedestal analysis for HO and HF calorimeters in CMS experiment
- Tez No: 352488
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
BHÇ'de 2015 yılına kadar sürmesi planlanan teknik mola süresince, CMS'in alt detektörlerinde iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yapılacaktır. HKAL'in alt detektörleri olan HO ve HF kalorimetrelerinde de bu süre boyunca bir takım yenileme çalışmalarının yapılması planlanmıştır. HO kalorimetresinde foto detektör olarak kullanılan HFD'lerin manyetik alan ortamında geniş gürültü pulsları ürettiği tespit edilmiştir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için HO'daki mevcut HFD'ler SiFÇ'lerle değiştirilecektir. SiFÇ'lerin detektöre yerleştirilmeden önce pedestal testlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca HF kalorimetresinde foto detektör olarak kullanılan tek anotlu FÇT'ler çok - anotlu FÇT'lerle değiştirilecektir. Bu yeni FÇT'lerin de pedestal testleri yapılmaktadır. Bu tez çalışması SiFÇ'lerin ve dört - anotlu FÇT'lerin pedestal çalışmalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
During the technical break at the LHC, which is planned to last until 2015, the improvement and development of the CMS sub-detectors will be conducted. During this time, the renovation work will be done at HCAL calorimeter sub-detectors HO and HF. HPDs, which are used as photo - detectors at HO calorimeter, have been found to produce large noise pulses in the presence of magnetic field. In order to eliminate this problem, the current HPDs at the HO will be replaced by SiPMs. SiPMs' pedestal tests have to be made prior to insertion into the detector. Also single anode PMTs, which are used as photodetectors in HF calorimeter will be replaced with multi anode PMTs. The pedestal tests also applied to the new PMTs. This thesis study includes SiPMs' and multi anode PMTs' pedestal works.