Hatay yöresi Tekcrom Maden A.Ş krom işletmesi triyaj artıklarının zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Hatay yöresi Tekcrom Maden A.Ş krom işletmesi triyaj artiklarinin zenginleştirilebilirliğinin araştirilmasi
- Tez No: 352490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN VAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, HATAY İli İskenderun İlçesinde bulunan (Belen) Tekcrom Maden A.Ş. firması Krom işletmesi Triyaj atıklarından alınan kromit numunesinin gravite ayırma yöntemleriyle zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Zenginleştirme çalışmalarında sallantılı masa ve MGS (multi Gravity Separator) ile deneyler yapılmıştır.XRD analizleri sonucunda tüvenan numunede magnezyum kromit, kromit, klinoklor, lizardit ve antigorit mineralleri tespit edilmiştir Tüvenan numune üzerinde yapılan XRF analizi sonucunda tespit edilen bileşik değerleri ise %29,09 MgO, %1,47 Al2O3, %34,16 SiO2, %14,55 Cr2O3, %17,43 Fe2O3 olarak tespit edilmiştir. Deneylerde kullanılan numuneler -1mm altında dört farklı boyut fraksiyonuna ayrılmıştır. Bu boyut fraksiyonları -1000+500μm, -500+212μm, -212+106μm ve -106+53μm olarak sınıflandırılmıştır. +53μm'nin üstündeki boyut sınıflarında masa deneyleri, - 53μm'nin altındaki boyutta ise MGS deneyleri yapılmıştır. Sallantılı masa deneyleri sonucunda -500μm'nin altındaki boyutlarda %49,96 Cr2O3'e kadar ulaşan tenörlerde konsantreler alınmıştır. MGS deneylerinde en iyi sonuç olarak ise 200 dev/dak, 2o eğimde, 15mm genlik, %10 katı oranı , 2 lt/dak besleme ve 2lt/dak yıkama suyu çalışma şartlarında %44,78 Cr2O3 tenörlü konsantre alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chromite ore samples were taken from hand sorting tailings of Tekcrom Mining Company which is located in İskenderın (Belen), Hatay. The samples were investigated under gravity methods to determine enrichment possibilities. The experiments of shaking table and MGS (multi Gravity Separator) were performed as processing methods. XRD analysis showed that the tailings mainly contain magnesiochromite, chromite, clinochlore, lizardite and antigorite minerals. According to the XRF analysis, tailings are contained of 29,09% MgO, 1,47% Al2O3, 34,14% SiO2, 14,55% Cr2O3. The Sample worked at the study divided into four dimensional fractions as -1.000+500 µm, -500+212 µm, -212+106 µm and -106+53 µm. While the samples whose particle sizes are over +53 µm were tested at the shaking table, the other samples whose particle sizes are under -53 µm were tested with MGS. The samples had -500 µm dimensions were able to enrich 49,95% Cr2O3 by shaking table test. The best result of MGS experiments was 44.78% Cr2O3 grade by optimum conditions (200 rpm, 2° drum slope, 15mm amplitude, 10% solids ratio with 2 L/min flow rate and wash water 2 L/min).