Bayat-Bolvadin (Afyonkarahisar) civarının tektono-stratigrafisi
Tectono-stratigraphy of Bayat-Bolvadin (Afyonkarahisar) region
  1. Tez No: 352489
  2. Yazar: ŞENOL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİ CAN ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Afyon kuzeybatısında Bayat ve Bolvadin ilçeleri arasında bulunan çalışma alanı, Afyon K25 b2-b3 ve Afyon K26 a4 paftalarını kısmen içeren yaklaşık 300 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Çalışma alanında temelini Geç Prekambriyen yaşlı İhsaniye formasyonu oluşturmaktadır. İhsaniye formasyonu üzerine taban çakıltaşları ile başlayan Permiyen yaşlı Eldeş formasyonu açısal uyumsuzluk ile gelmektedir. Erken-Orta Triyas yaşlı Kıyır formasyonu, tabanda rekristalize kireçtaşı çakıllarının yaygın olarak izlendiği bir seviye ile Eldeş formasyonu üzerine uyumsuz olarak gelmektedir. Kıyır formasyonu üzerinde ise uyumlu ve geçişli dokanakla Orta Triyas-Kretase yaşlı Gökçeyayla formasyonu bulunmaktadır. Gökçeyayla formasyonu, tabanda rekristalize kireçtaşı-şist ardalanmasından oluşan Paşadağ üyesi ve üst seviyelerde dolomit ve dolomitik kireçtaşının egemen olduğu Karacaçal Tepe üyesinden oluşmaktadır. Çalışma alanında, bu temel birimler üzerine en altta Erken Miyosen yaşlı Beşsaray formasyonu ile başlayan örtü birimleri uyumsuzlukla gelmektedir. Beşsaray fomasyonu üzerine uyumlu olarak gelen Erken Miyosen-Pliyosen yaşlı Akpınar formasyonu ile Erken Miyosen-Pliyosen yaşlı Seydiler ignimbiritleri birbirleri ile yanal ve düşey geçişlidir. Örtü birimleri birbirleri ile uyumsuz dokanaklı Pliyosen yaşlı Yapılıkale Tepe volkanitleri ve Pliyosen yaşlı Erdemir formasyonu ile Kuvaterner yaşlı alüvyonlarla sonlanmaktadır. Torid-Anatolid kuşağının kuzeyinde yer alan çalışma alanı, KD-GB ve D-B yönlü sıkışma etkisi altında kalmıştır. Bundan dolayı, çalışma alanında bu sıkışmanın etkisiyle yaklaşık KB-GD ve K-G uzanımlı kıvrım eksenleri oluşmuş olup, K-G doğrultulu bindirmeler ile 3 tektonik dilim oluşmuştur. Temel birimlerden derlenen örneklerin petrografik analiz sonuçlarına göre edinilen metamorfik mineral parajenezleri bölgede yüzeyleyen temel birimlerin yeşilşist metamorfizmasına maruz kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The studied area, located to the northwest of Afyon between Bayat and Bolvadin district, covers an area of approximately 300 square km within the topographical maps of Afyon K25 b2-b3 and Afyon K26 a4. Precambrian age İhsaniye formation forms the basement unit of the study area. Permian age Eldeş formation, which starts with basal conglomeratic levels, rests on the İhsaniye formation with angular unconformity. Early-Middle Triassic age Kıyır formation that has widespread recrystallized limestone pebbles at the base unconformaby covers the Eldeş formation.Middle Triassic-Cretaceous age Gökçeyayla formation transitionally and concordantly rest on the Kıyır formation. Gökçeyayla formation comprises Paşadağ member that has recrystallized limestone-schist alternations at the base and Karacaçal Tepe member dominated with dolomitic and dolomitic limestone on the upper part of the formation. Early Miocene age Beşsaray formation that form the lower part of cover units unconformably overlies the basement units in the studied area. Early Miocene-Pliocene age Akpınar formation and Early Miocene-Pliocene age Seydiler ignimbrites that has lateral and vertical contact relationship with each other conformably rest on the Beşsaray formation. Cover units ends with Pliocene age Yapılıkaya volcanites, Pliocene age Erdemir formation which has unconformable contact relationship with each other and Quaternary age alluviums. The study area located on the north of Tauride-Anatolides belt is remained under NE-SW and E-W trending compressional regime. Therefore, approximately NW-SE and N-S trending folds axes and N-S trending 3 tectonic slices occurred due to this compressional tectonic regime in the study area. According to the determined metamorphic mineral paragenesis obtained from the petrographical analyses of the rock samples collected from the basement rock units indicate that the outcrops of basement rocks were exposed under the green schist metamorphism conditions in the studied area.