Dolusavak akımının sayısal modellemesi
Numerical modeling of spillway flow
- Tez No: 352491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir dolusavak modelinde yapılmış olan altı farklı debideki deney durumuna ait hız ve su yüzü profili ölçümleri aynı koşullardaki akımların iki-boyutlu sayısal çözüm bulgularının doğrulanması için kullanılmıştır. Dolusavak akımını idare eden temel denklemler Sonlu Hacimler Yöntemi ile sayısal olarak çözülmüştür. Hesaplamalarda Standard k-ε, Renormalization group k-ε, Realizable k-ε, Modified k-w, Shear Stress Transport ve Reynolds Stress Model türbülans modelleri kullanılmış, su yüzü profilleri Akışkan Hacimleri Yöntemi (VOF) ile hesaplanmıştır. Sayısal bulguların hesaplama ağının yapısından bağımsızlaştırılması GCI analizi ile gerçekleştirilmiştir. Sayısal model bulguları üzerindeki; yan duvar, ayrıklaştırma yöntemi, basınç düzeltme algoritması ve iterasyon sayısının etkileri araştırılmış ve en uygun yöntemler belirlenmiştir. Sayısal bulguların deneylerden elde edilenlerle yapılan karşılaştırmalarından, ele alınan altı deney durumu için, Realizable k-ε ve Reynolds Stress Model ile elde edilen bulguların birbirlerine çok yakın ve her iki modelin de dolusavak akımında hız alanı ve su yüzü profilinin hesaplanmasında diğer modellere göre daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The measured velocity field and free surface profile of flow for six different discharges over a spillway model are used for validation purpose of the two-dimensional computational results of the same flow cases. The governing equations of the spillway flows are numerically solved using Finite Volume Method. The turbulence closure models; Standard k-ε, Renormalization group k-ε, Realizable k-ε, Modified k-w, Shear Stress Transport and Reynolds Stress Model are used in the numerical simulation and the flow profiles are computed using Volume of Fluid (VOF) method. The testing of the numerical results for grid-independent numerical solution is carried out using a GCI analysis. The effects of spillway sidewall, discrezation method, pressure correlation algorithm and iteration number on the numerical results are investigated, and the most appropriate methods are determined. The comparisons of the computed and experimental results for all the cases show that the numerical results from the Realizable k-ε and Reynolds Stress Model are very close to each other, and compared to the other turbulence models, they are both more successful in predicting the velocity field and free surface of the spillway flow.