Erozyon kontrol yapıları ve projelendirme esasları
Erosion control structures and their project criteria
- Tez No: 4417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
EROZYON KONTROL YAPILARI VE PROJELENDİRME ESASALARI (Yüksek Lisans Tezi) ALIRIZ A H ADD AD İ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 19 8 8 ÖZ t. ç Bu çalışma ile, yukarı havzalarda toprak erozyo nu ve sedimantasyon zararlarının önlenmesi amacıyla inşa edilecek teraslar, ıslah hendekleri, eşikler, sekiler gi bi yapılar ile sediment depolamak amacıyla inşa edilecek erozyon kontrol yapılarının özellikleri ve projelendirme esasları verilmiştir. Projelendirme yapılara kabul edilen proje ömrü içerisinde gelebilecek en yüksek debi değerinin hesaplan masında hidrolojik projelendirme yöntemleri, hesaplanan bu debiyi taşıyacak kanallardaki akım derinliğinin, akımlar- daki maksimum hızın, yaklaşım hızının hesabı, dolu savak boyutları, düşü havuzu boyutları hidrolik projelendirme yöntemlerinde esas olan ampirik formüller kullanılarak ya pılmıştır. Bu yapılar genellikle ağırlık duvarları olarak ya pılmakta yani yapı, karşılaştığı toprak ve su basıncına esas itibarıyla kendi ağırlığı ile zemin arasında meydana gelen sürtünme sayesinde karşı koymaktadırlar. Yapıların statik projelendirilmelerinde su ve su cinsinden toprak basıncı ile toprak basıncı dikkate alınarak ezilmeme, kayma ma, devrilmeme, eksantirisite (cer gerginliği) koşulları in celenmiştir. II
Özet (Çeviri)
EROSION CONTROL STRUCTURES AND THEIR PROJECT CRITERIA (M. Sc. Thesis) ALİ RIZA HADDADÎ GAZİ UNİVERSTIY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1988 ABSTRACT In this study, the design criteria and properties of the erosion and sediment control structures such as check dams, sediment trap dams and weirs are given. For this purpose, design flood of the project life are estimated as hydrologic design of the structures, for given design flood. The method of open channel design with cross section an depth of flow are explainied The empirical equations for the hydraulic design of the channel, spillway and -energy dissipating basin are used. Most of the structures are designed as gravity type embank ment which they resist against all the forces acting on them with their weights and friction forces. Stability analysis of the Structures for sliding, shearing, lifting and overturning are made and given in this thesis..111-