Design and implementation of a CAN communication line diagnosis systematic for road vehicles
Karayolu taşıtları için CAN haberleşme hattı arıza tespiti sistematiği tasarlanması ve uygulanması
  1. Tez No: 352492
  2. Yazar: MUHAMMED YAKUP YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı araçların CAN hattından okunup uzaktaki bir merkeze iletilen verilerin işlenmesini sağlayacak bir Hata ve Veri Yönetim Sistemi tasarlamak ve geliştirmektir. Merkezde toplanan verilerin ulaşılabilirliğini sağlayacak bir veritabanı ve sunucusu tasarlanacaktır. Araca entegre edilmiş modül tarafından araçtan okunan ve GPRS üzerinden uzak kontrol merkezine iletilen veriler tasarlanan Hata ve Veri Yönetim Sistemi aracılığı ile analiz edilebilecek, sınıflandırılabilecektir. Belirli bir bölge, bir model veya bir komponent hakkında alınan gerçek araç verileri Veri Yönetim Konsolu sayesinde operatörün belirleyebileceği farklı kombinasyonlara göre filtrelenerek gerçek verilere dayalı raporlar hazırlanması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design and improve a Failure and Data Management System which provides to process the data which is read from vehicle CAN line and transmitted to the remote center. A server and a database which provides the availability of stored data will be designed. The data which is read from the vehicle and sent to remote center by the integrated remote diagnosis module will be analyzed and classified by the designed Failure and Data Management System. The real vehicle data which is collected about a specified region, a model or a component will be filtered according to the different combinations that the operator is able to set off. The field feedback reports which are based on the real vehicle data will be able to prepared through the Data Management Console.