Serbest metabelyen nilpotent lie cebirlerinin sunumları
Presentations of free nilpotent metabelian lie algebras
- Tez No: 352497
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
F, rankı n olan serbest bir Lie cebiri olsun. m,n≥2 için, M_(n,m)≅F⁄(γ_m (F)+F^'' ) serbest metabelyen nilpotent Lie cebirinin sunumlarını araştırdık. m=2,3,4 için, H_m, m uzunluklu baz monomiallerinin kümesi olmak üzere, 〖 M〗_(n,m) cebirinin, bağıntılar kümesi H_m olan bir sunuma sahip olduğunu gösterdik. Aynı sonucu M_2,5 için elde ettik. m>5 ve n=2 için, M_(2,m)'nin bir sunumunu bulduk. Daha sonra, n≥2 ve m≥5 için, M_(n,m) 'nin bir sunumunu yazarak, bu sunumun bağıntılarını azaltıp daha iyi bir sunum haline getirdik. Son olarak, M_(n,m)'nin daha önce verilen sunumunu iyileştirerek M_(n,5) and M_3,7 için daha da iyi bir sunum elde ettik.
Özet (Çeviri)
F, be a free Lie algebra of rank n. For m,n≥2, we have investigated the presentations of the free metabelian nilpotent Lie algebra M_(n,m)≅F⁄(γ_m (F)+F^'' ). We have shown that for 〖m=2,3,4 ,M〗_(n,m) admits a presentation whose set of defining relations is the set H_m where H_m is the set of basic monomials of length m. The same result is obtained for M_2,5. For m>5 and n=2 we have found a presentation of M_(2,m). For n≥2 ve m≥5 we present a presentation of M_(n,m) and we refine this presentation to a better one. Finally we refine the presentation of M_(n,m) and we obtained sharper presentations of M_(n,5) and M_3,7.