Denim kumaşlarda dikiş performansının araştırılması
Investigation of seam performance on denim fabrics
  1. Tez No: 352498
  2. Yazar: ECE KARAZİNCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmada ağır gramajlı ve elastan içerikli tek tip denim kumaş üzerinde 3 farklı türde (Polyester kaplı polyester ilikli (özlü), pamuk kaplı polyester ilikli (özlü), sonsuz elyaf polyester) ve aynı inceliklerde dikiş ipliği kullanılarak dikiş işlemleri yapılmıştır. Numuneler 3 farklı (Rinse, enzim, enzimli taş) yıkama işlemine tabi tutulmuştur. Yıkama türlerinin kumaş üzerinde etkisini incelemek üzere kumaş mukavemeti ve uzaması testleri yapılmıştır. Dikiş ipliği ve yıkama türlerinin dikiş performansı üzerindeki etkilerini incelemek için ise yıkama öncesi ve 3 farklı yıkama sonrasında dikiş mukavemeti ve randımanı testi, dikiş kayması testi ve dikiş büzülmesi testi yapılmıştır. Test sonuçlarının analizinde kumaş yönü, iplik ve yıkama türleri bağımsız değişken olarak, mukavemet ve uzama değerleri de bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. SPSS istatistiksel veri analizi paket programı ile Çok Değişkenli Genel Lineer Model uygulanmıştır. Böylece seçilen bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different sewing thread types and different washing types to the seam performance were researched. In the research, a denim fabric was chosen as material. Experiment samples were sewed with 3 different sewing threads (Polyester/polyester corespun, polyester/cotton corespun and polyester filament) at the same linear density and 3 different washing processes (Rinse, enzyme and stone with enzyme) were applied. Titan Universal Testing Machine was used for the seam strength, fabric strenght and elongation, seam slippage tests. Also, seam shrinkage was tested. Seam strenght, fabric strenght and elongation measurements were evaluated as dependent (response) variables. Sewing thread types and washing types were taken as independent variables. Multivariate General Lineer Model was applied by using SPSS 15.0 software package and so effects of selected independent variables on the response variables were evaluated as statistically and results were interpreted.