Maden havalandırma yayın Data-Base'i oluşturulması
- Tez No: 35250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. GÖKTAY EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çal aşma maden havalandırma yayınları ile ilgili bir veri tabanı oluşturulmasıyla ilgilidir. Bu amaçla öncelikle maden havalandırmadaki konu baslıkları incelenmiş ve 13 anahtar kısma ayrılmıştır. Daha sonra CLIPPER programlama dili kullanılarak bir veri tabanı programı geliştirilmiş ve 13 baslık altında toplanan havalandırma yayınları programa girilmiştir. Geliştirilen bu veri tabanı programı oldukça esnek bir yapıda olup gelişmelere açıktır. Böylece; programdaki ana menüye hesaplama bölümü eklenebilir, çeşitli grafikler çizdirilebilir ve programın kapasitesi istenildiği gibi artırılabilir. Program maden havalandırma konusunda çalışma yapacak araştırmacılar için oldukça faydalı olacaktır. ANAHTAR KELİMELER - Uzaktan Gözleme, Şebekeler, îklimlendirme Kısa Devre Havalandırma, Vantilatörler, Metan Emisyonu, Metan Drenajı, Patlamalar, Yangınlar, Toz, Radyasyon, Yardımcı Havalandırma, Modelleme. Veri Tabanı Programları, Programlama
Özet (Çeviri)
This research is concerned with developing a data base programme for mine ventilation publications. For this purpose, mine ventilation subjects were introduced and they were categorized into 13 different groups. Afterwards, a data base programme was developed by using CLIPPER programming language, and mine ventilation publications of 13 different subject groups were fed. The programme developed is very versatile and flexible. Therefore, calculation part can be added to main menu in the programme, different graphics can be drawn, and programme capacity can be increased as required. It is thought that it will be a useful guide for researchers working on mine venti lation. KEY WORDS - Monitoring, Networks, Climate, Recirculation, Fans, Emission, Drainage, Explosion, Fires, Dust, Radiation, Auxilary Ventilation, Modelling, Programming, Data Base Programmes.