Ceviz yetiştiriciliğinde kaolin uygulamasının meyve kalitesi üzerine etkileri
The effects of kaolin aplication on thefruit quality in walnut cultivation
- Tez No: 352506
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, ceviz yetiştiriciliğinde doğal bir kil minerali olan kaolin uygulamasının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 2010 ve 2011 yıllarında yürütülen denemede Payne, Serr ve Pedro ceviz çeşitleri kullanılmıştır. Kaolin uygulamasına Haziran ayında %6'lık doz ile başlanıp üç hafta ara ile %4 ve %2 olarak tekrar edilmiştir. Yapılan bu çalışmada kaolin uygulamasının cevizde sıcaklık, güneş yanıklığı, stoma iletkenliği, fotosentetik kuantum etkinliği, yaprakta klorofil ve meyvede yağ asitlerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca pomolojik analizler yapılarak uygulamanın meyvede etkinliği incelenmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda kaolin uygulamasının Payne, Pedro ve Serr çeşitlerinin meyve kalitesini olumlu yönde etkilediği ancak bu çeşitler arasında en iyi sonucun Serr çeşidinden alındığı tespit edilmiştir. Kaolin uygulamasının, bitki sıcaklığının aşırı yükselmesini önlediği, meyvelerde güneş yanıklığını azalttığı, stoma iletkenliği ve klorofil miktarına olumsuz yönde etkisi olmadığı görülmüştür. Haziran, temmuz ve ağustos ayı meyve sıcaklığı ile tacın dış kısmındaki açık sarı renkli meyveler arasında kaolin uygulamasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of application of kaolin which is a natural clay mineral, in walnut production. The experiment was carried out in 2010 and 2011 growing years and Payne, Serr and Pedro walnut cultivars were used. Kaolin application started in June with %6 and continued with %4 and %2, three weeks of periods between the applications. In this study, the effects of kaolin application to temperature, sunburn, stomata conductance, photosynthetic quantum efficiency, leaf chlorophyll and fatty acids of walnut were investigated. In addition, with help of pomological analyses, the efficiency of the application was examined. As a result of this study, it is determined that, the application of kaolin has a positive effect on development of Payne, Pedro, and Serr cultivars. Among these varieties best results achieved in Serr cultivar. Also it is determined that kaolin application prevents excessive temperature rise of the plant, prevents the stress caused by extreme temperatures, reduces sunburn, and has no negative effect on stomata conductance and chlorophyll. Content. It was found that there is positive correlation between the fruit temperature in june, july and august and the light yellow fruits at the outside of the crown.