Adana /Türkiye ve Urmia / İran örneğinde bazı etlik piliç kümeslerinde yapı elemanlarının uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of construction and insulating material used in broiler houses, a case study of several broiler houses in Adana/Turkey and Urmia/Iran
  1. Tez No: 352505
  2. Yazar: LALEH GHANİZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kümesler projelendirilirken öncelikle bölgenin iklim koşulları dikkate alınmalıdır. Kümesler için yapı elemanları ve izolasyon malzemelerinin doğru seçilmesi, kümeslerde kullanılacak havalandırma, ısıtma ve serinletme sistemlerinde enerji giderleri en aza indirilebilir. Bu çalışmada, Urmia / İran ve Adana / Türkiye bölgelerinde etlik piliç üretimi yapılan bazı kümeslerde yapı elemanlarının uygunluğunun değerlendirilmesi, olası sorunlar için çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Urmia/İran bölgesindeki kümeslerde, C kümesinin çatı malzemesi diğerlerinden farklı olarak sandeviç paneldir. Diğer yapı elemanları benzer malzemelerden yapılmıştır. Bu nedenle yapı elemanlarından ısı kazanç ve kayıp değerleri birbirlerine yakın bulunmuştur. C kümesinde çatı malzemesi olarak ısı yalıtım özelliği daha iyi olan sandeviç panel kullanıldığı için, çatıdan kümes ortamına giriş / çıkış yapan ısı miktarları (Yazın %35, kışın %39 ) diğer kümeslerden daha küçük bulunmuştur. Adana/Türkiye bölgesinde yaz döneminde hava sıcaklığı, Urmia /İran bölgesinden daha yüksektir. Adana/Türkiye bölgesindeki kümeslerde üretim yoğunluğu (26,15-33,33 kg/m2), Urmia /İran bölgesindeki kümeslerden (20,02-26,04 kg/m2) daha büyüktür. Buradan hareketle Adana /Türkiye bölgesi kümeslerde yaz havalandırma debisinin, Urmia / İran bölgesi kümeslerinden daha yüksek olması beklenirken daha düşük bulunmuştur. Bu durumun, Adana /Türkiye bölgesi kümeslerinde yapı elemanlarının ısı yalıtım özelliklerinin daha iyi olmasından kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the construction of a poultry house, one must take into consideration the local climate of the region where the facility is being built. Proper selection of the construction material according to the local climate will have a major impact on the operational cost of the facility and will help minimize the cost associated with the ventilation, heating and cooling systems. This study aims to address the issues related to the selection of the construction material used in broiler houses and provide ways for mitigating such problems. Specifically, it investigates the construction material used at several industrial broiler houses located in Adana, Turkey and Urmia, Iran. Among the broiler houses, under investigation, that are located in Urmia, one of them (C) have used sandwich panels in their ceiling structure, while the construction material of other parts of the buildings (walls, floors,…) are fairly similar. Compared to the other similar facilities, those that used the sandwich ceiling panels (C poultry) had 35% and 39% less heat transferred between the outside and the inside of the facility during summer and winter seasons, respectively. When comparing the broiler facilities located in Adana vs. those that are located in Urmia, it was found that Adana facilities required considerably less amount of ventilation during the summer seasons. Even though the average density of hen weight per square meters in Adana facilities (26,15-33,33 kg/m2) are larger than those in Urmia facilities (20,02-26,04 kg/m2). Also it should be noted that the average temperature during the summer season in Adana, on average, is higher than that in Urmia. It is believed that use of better insulating material in the Adana facilities is the reason for the reduced ventilation requirement.