Yerine-yazma sistemleri ve yarıgruplar
Rewriting sistems and semigroups
  1. Tez No: 352507
  2. Yazar: MERVE BENLİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgisayar bilimlerinin üzerinde çalışılan temel alanlarından birisi otomoto teorisi ve yerine-yazma sistemleridir (automoto theory and rewriting systems). Yerine-yazma sistemleri, cebirdeki bazı teorilerde kullanılmakla birlikte,cebirde yerine-yazma sistemlerinde oldukça sık kullanılmaktadır.Örneğin, kelime problemlerinin çözülebilirliği gibi bazı sonluluk koşullu cebirsel problemlerin çözümünde vebazı monoidlerin homolojilerinin hesaplanmasında yerine-yazma sistemleri ile ilgili teoriler oldukça sık kullanılmaktadır. Daha da özel olarak, cebirdeki grup ve yarıgrupların takdimleri bilgisayar bilimindeki yerine-yazma sistemleri ile iç içe girmiş durumdadır. Her cebirsel yapının bir takdimi vardır. Özellikle, sonlu takdime sahip olmak sonlu yerine-yazma sistemleri açısından oldukça önemlidir.Biz de bu tezde sonlu takdim edilebilir yarıgruplar ile sonlu tam yerine-yazma sistemleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı önemli çalışmaları derleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The one of the studies on computer sciences is automoto theory and rewriting systems. Rewriting systems are used in some theories in algebra and also algebra is used in some thesis in rewriting systems. For example, the theories of rewriting systems are quite often used in solutions of some finiteness conditional algebraical problems such as solubility of word problems and in some monoids homology measurement. More especially, group and semigroup presentations on algebra are one within rewriting systems on computer sciences. Every algebraical structure has a presentation. Especially, having a finite presentation is more important in terms of finite rewriting systems. In this thesis we are going to compile some important studies which researches relation between finite presentable semigroups and finite complete rewriting systems.