Mezogözenekli katılarda boyarmadde adsorpsiyonu
  1. Tez No: 35253
  2. Yazar: AYŞEGÜL AŞKIN BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, iki bazik yapıdaki boyarmaddenin (metilen mavisi(MM) ve malahit yeşili(MY)) altı silikat örneği (doğal ve aktif bentonit, zeolit ve sepiolit örnekleri) üzerindeki adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu boyaların sulu çözeltiden adsorpsiyonu bir spektrofotometre kullanarak batch (=kesikli) yöntemle çalışılmıştır. Adsorpsiyon verilerinin çalışılan derişim aralığında Langmuir eşitliğine uyduğu belirlenmiş ve her bir örnek için Langmuir sabitleri hesaplanmıştır. Her iki boyarmadde için bentonit örneklerinin zeolite kıyasla daha fazla adsorplama kapasitesine sahip olduğu gözlenmiştir. Ayrıca örneklerin katyon değişim kapasiteleri (KDK) Kjeldhal distilasyonu kullanarak NH4+ doyurma yöntemi ile belirlenmiştir. Bentonit örnekleri için belirlenen KDK değerlerinin, literatürde belirlendiği üzere, kimyasal olarak adsorplanan MM miktarına yakın olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER adsorpsiyon Langmuir adsorpsiyon izotermi iyon değişimi katyon değişim kapasitesi (KDK) kil mineralleri bentonit sepiolit zeolit boya adsorpsiyonu metilen mavisi malahit yeşili
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, adsorption of two basic dyes (methylene blue (MB) and malachit green (MG)) on six silicate samples (natural and activated bentonite, zeolite and sepiolite samples) was investigated. The adsorptions of MB and MG from aqueous solutions were studies by the batch equilibration technique using a spectrophotometer. The adsorption data was found to conform with the Langmuir equation within the concentration range studied and Langmuir constants were determined for each samples. It was observed that, the adsorption capacities of bentonite samples higher than that of zeolite samples, for both dyestuff. Also cation exchange capacities (CEC) of samples were determined by NH4+ saturation method using Kjeldhal distillation. It was shown that the CEC values for bentonite samples were in close agreement with the amount of chemically adsorbed MB as indicated in the literature. KEY WORDS adsorption sepiolite Langmuir adsorption isotherm zeolite ion exchange dye adsorption cation exchange capacity (CEC) methylene blue clay minerals malachite green bentonite