Eskişehir ve çevresi asilidae (diptera) faunası üzerine ön çalışmalar
- Tez No: 35254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Asilidae familyasına ait türler genel predatödürler.Biyolojik mücadele çalışmalarında yararlanılacak gruplar arasında yer almaktadırlar. Ülkemizde Asilidae faunası üzerine bilgilerimiz ise çalışmaların yetersiz olması nedeniyle oldukça azdır. Bu çalışmada 1993 yılı, Haziran-Eylül aylan arasında Eskişehir çevresinde Asilidae Faunası incelenmeye çalışılmıştır. Sınırlı bir bölgede yapılan bu çalışmada araziden toplanan 363 örnek incelenerek teşhisleri yapılmıştır. Asilinae ve Leptogastrinae alt familyalarına ait 7 cins ve 9 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Species of Asilidae family are general predators. They have been placed among the groups which are used in biological control studies. In our country, our knowledges on the fauna of Asilidae are very litde by the reason of unsufficient studies. In this work, fauna Asilidae was investigated around Eskişehir between June- September in 1993. In this study which were done a limited area, 363 samples collected from were determined. 7 genera and 9 species belong the subfamilies of Asilinae and Leptogastrinae were identified.