Mezogözenekli katıların adsorplama özelliklerinin incelenmesi
Assessment of adsorption properties on mesoporous solids
  1. Tez No: 170023
  2. Yazar: NİHAL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜŞERREF ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEZOGÖZENEKLİ KATILARIN ADSÛRPLAMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Nihal TOSUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anahilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Müşerref ÖNAL Genişlikleri 2-50 ıım arasında değişen mezogözenekli katıların adsorplanıa özelliklerini incelemek için bu çalışma yapılmıştır. Mezogözenekli katılara örnek olarak aktif kömür, alüminyum oksil. magnezyum oksil. silisyum dioksil (silikajel) ve kiselgur seçilmiştir. Adsorpsiyondan önce örneklerden aktif kömür 100“ C de 4 saat. alüminyum oksil. magnezyum oksit, silisyum dioksit (silikajel I ve kiselgur ise 200 ”C de 4 saat süreyle ısıtılarak akliflenmişlir. Aklivasyon sırasında yüzeyde daha önceden tutunmuş olan su buharı ve diğer gazlar uzaklaştırılmıştır. Örnekler üzerinde azot gazının sıvı azot sıcaklığındaki adsorpsiyoıı ve desorpsiyon izotermleri belirlenmiştir. Deneylerde tümü Pyrex camdan kurulmuş yüksek \akuma bağlı bir volıımetrik adsorpsiyoıı aygıtı kullanılmıştır. Adsorpsiyoıı verileri kullanılarak Polanyi eğrileri çizilmiştir. Adsorpsiyoıı yöntemi kullanılarak Brunauer. Hmmclt ve feller (BET) yöıılemi uyarınca özgül yüzey alanları (A'ırrg“ } belirlenmiştir. Aynı yüzey alanları l.angnuıir (1). de Boer ve Lipnens(BL). Dubinin Radusehkevich-Kagener (DRK) ve llarkins ve Jura (IIJ) yöntemleri ile de belirlenmiştir. Diğer yollardan bulunan özgül gözenek alanlarının BET değerleri ile uyuşumu tartışılmıştır. Bl. \e II.I değerlerinin BET değerleri ile uyuştuğu 1. ve DRK değerlerinin ise uyuşmadığı belirlenmiştir. Desorpsiyon \erileri düzeltilmiş Kelvin denkleminde kullanılarak silindirik \arsayılan mczogözcncklerin yarıçapları (r/nml lıesaplannıışlır. Desorpsiyon verilerinden sim azol hacmi olarak hesaplanan adsorpsiyoıı kapasiteler; özgül gözenek hacimleri (V'cm'g”') olarak alınmıştır. Özgül gözenek hacimlerini yarıçaplara karşı grafiğe geçirilerek V-r gözenek boyut dağılımı eğrileri belirlenmiştir. Bu eğrilerin yarıçapa göre türevleri alınarak (dY dr|- r şeklindeki mezogözenek boyut dağılımlarına geçilmiştir. V-r boyut dağılımı eğrilerinden r 25 ıım için özgül mikro-nıezogözenek (V'cm'g" I hacimlerine geçilmiştir. İncelenen katıların adsorplama güçlerinin kiseigur.nıagnezyum oksit, aktif kömür, alüminyum oksit ve silisyum dioksilin sırayla yükseldiği görülmüştür. 2005, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyoıı. gözeneklilik, yüzey alanı, alüminyum oksit, silisvum dioksit. aktif kömür, nıagııezvum oksit, kiselgur
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Assessment of Adsorption Properties on Mesoporous Solids Nihal TOSUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. -Prof. Dr. Müşerref ÜNAL This study was done to search adsorplive properties of mesoporous solids of which pore size varies between 2 and 50 run. As an example to mesoporous solids we have chosen activated charcoal, aluminium oxide, magnesium oxide, silica gclfsilisium dioxide) and kieselgur. Before adsorption activated charcoal was outgassed at 100“ C for 4 hours. Aluminium oxide, magnesium oxide, silica gel (silisium dioxide) and kieselgur were outgassed at 200 ”C for 4 hours. During activation water vapour and other gases which were before adsorbed to the surface of the solids are removed. On the samples, nitrogen's adsorption and desorplion isoterms were determined at the liquid nitrogen temperature. A Pyrex glass volumetric adsorption apparatus resistant to high vacuum was used in the experiments. Polanyi curves were drawn using adsorption datas. Using the Brunauer. Hmmett and feller (BIT) method surface areas (A/nrg“1) were determined. Also the same surface areas were determined by Langmuir (I.), de Boer ve Lippens (BL). Dubinin Radushkex ich-Kagener (DRK) and llarkins and Jura (11.1) methods. Specific surface areas found by the other methods were compared whether or not they coincide BET values. It was determined that BI. and I I.I values coincide and I. and DRK values don”! coincide the BIT values. By using corrected Kelvin equation, mesopores radaii (r/nm) were calculated as assumming (hat mesopores arc cylindrical. Adsorption capacities obtained from desorplion isoterms were converted to liquid nitrogen volume and taken as specific surface volumes (VcmV'l. V-r pore size distribution curves were determined carrying specific surface volumes versus radius to the graphic. Radius derivative of (he V-r curves were laken (dV'drl- r mc/opore size distrihutions.The specific micro-mesopore \olumes of (he samples were obtained from the V-r curves al r~25 mil. I( was observed that adsoplion capacities of (he activated charcoal, aluminium oxide, magnesium oxide, silica gel (silisium dioxide) and kicseluur are inereasinu in order. 2005, 75 pages Key Words : Adsorption, porosity, surface area, aluminium oxide, silica gel. activated charcoal, magnesium oxide, kieselgur