Siparişe göre üretim yapan bir işletmede ürün ağaçlarının yapılandırılmasına yönelik bilgi sistemi tasarımı
  1. Tez No: 35252
  2. Yazar: BERNA DANABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET Günümüzde MRP II ve benzeri yönetim teknolojilerinin uygulanabilirliği ve etkinliği, güvenilir bir bilgi sistemi gerektirmektedir. İşletme içi ve işletme dışı bilgi akışını sağlayacak bilgi sistemleri, üretim planlama ve kontrol faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olmasının yanı sıra yöneticilere de karar aşamasında destek vermektedirler. Bu bilgi sistemlerinin önemli bir parçası olan ürün ağaçlarının doğru yapılandın İması ise, gerçekçi üretim planlan yapılmasını büyük ölçüde etkilemektedir. Stoğa göre üretim yapan işletmelerde ürünlerin bir ölçüde standartlaştınlabilmesiyle, standart ürün ağaçlan elde edilebilmektedir. Ancak montaja ve siparişe göre üretim yapan işletmelerde ürün çeşitliliğinin fazlalığı ve müşteri isteklerinin değişkenliği gibi nedenlerle ürün ağaçlarının çıkarılmasında güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, siparişe göre üretim yapan bir matbaa tesisinde, malzeme gereksinim planlannın önemli bir girdisi olan ürün ağaçlarının yapılandırmasına yönelik bir bilgi sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle, çeşitli üretim ortamlannda üretim planlama ve kontrol sistemlerinin yapısı ve özellikleri incelenmiş, bunlardan özellikle, MRP II yazılımlarının gerektirdiği veri tabanı üzerinde durulmuştur. Daha sonra siparişe göre üretim yapan bir matbaa tesisinde PRODSTAR MRP II uygulamasına yönelik bilgi sistemi tasarlanmış, bu bilgi sistemi içerisinde ürün ağaçları veri tabanı yapılandırmasına yönelik bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımla, PRODSTAR MRP II paket programının parça, yöneltme ve iş merkezi bilgilerinden hareketle, imalat ürün ağaçlan elde edilmiştir. Uygulamada ise, örnek bir ürün için, üretim planlama ve kontrol faaliyetlerine temel teşkil edecek veriler derlenmiş ve yazılım aracılığı ile ürün ağacı çıkan larak bilgisayar ortamına aktanlmıştır. Anahtar kelimeler : Bilgi Sistemi Ürün Ağacı Siparişe Göre Üretim
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Presently, the applicability and effectiveness of MRP II and similar management technologies require a reliable information system. The information systems which maintain the internal and external information flow in an establishment contribute to manufacturing planning and control processes. Furthermore, these systems provide support to the managers at decision stages. An important part of the information systems is the bill of materials (BOM). The correct design of these affects realistic production plans. In make to stock companies, standart bill of materials are obtained if the products are somewhat standardized. However, in assemble to order companies, problems are encountered during the preparation of the bill of materials because of, e.g., a large variety of products and variability of the customer orders. The purpose of this work has been the development of an information system towards the design of bill of materials for a printing business where production is dependent on customer orders. The bill of materials is an important input of an material requirements plan (MRP). In this direction, initially, the structure and characteristics of production planning and control systems in different production environment are analysed. Among these systems MRP II system is emphasized and the data base requirements of MRP II is examined. Afterwards, the information system for the application of MRP II system is designed and a software is developed to obtain bill of materials data base. With this software, manufacturing bills (M-bills) have been obtained by using the material, routing and work center data of the PRODSTAR MRP II software. In the application phase, for a sample product, the data which forms the basis for manufacturing planning and control processes have been collected and bill of material has been obtained by using software and transfered to the computer environment. Key Words : Information System Bills of Material Make to order