Ultrases ile mermerlerde süreksizlik tayini
  1. Tez No: 35257
  2. Yazar: NESRİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ill ÖZET Ticari anlamda kesilip parlatılabilen ve iyi cila kabul eden kayaca mermer denir. Bilimsel anlamda mermer CaCO.3 veya CaMg2 bileşimidir. Kullanımı M.ö. 600 yıllarına kadar giden mermeri günümüzde de birçok alanda görmemiz mümkündür. Fakat blok mermerde bulunan süreksizlikler Türk mermercilerinin en büyük sorunudur. Ultrases 20x10° Hz -Frekansın üstündeki seslerdir. Ultrases dalga çeşitleri enine, boyuna ve bu iki tür dalgaların birleşimi olan yüzey dalgalarıdır. Aynı zamanda ultrases dalgaları içinde yansıma ve kırılmadan söz edilebilir. Oldukça kapsamlı bir konu olan ultrases, birçok uygulama alanı da bulmuştur. Ultrases, inceleme yapılacak malzemeye zarar yermemesi, pratik olması nedeniylede bir çok yeni uygulama alanına acıktır. Bu çalışmada ultrases ile mermerlerin kalitesini belirlemede etken olan süreksizlikler incelenmiştir. Mermerlerde süreksizliği Ultra Sonic Tester' in ürettiği boyuna ultrases dalgalarının mermerden geçiş süresindeki artmaya bağlı olarak belirleyebiliyoruz. Budaj V= (m/s) formülünden geçiş süresindeki artma hızı küçültecektir ve bu ölçüm, alınan yerde süreksizlik olduğunu gösterecektir. Aynı zamanda süreksizliğin derinliği ise; süreksizliğin iki tarafından aynı L mesafesinde iki prob simetrik olarak yerleştirilip dalga yay 1 lmazamanı ölçülür . Süreksizliğin derinliği ise H = L J Tl To formülüyle bulunur. Burada mermerler için elâstik sabiteleri belirlenmiştir. Böylece ultrases ve mermer gibi iki farklı konu birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The rock which can be commercially cut led and be po lished and also which can be easily burnished is called a Marble» Scient i-Fical ly, marble has CaCO% or CaMg(C0.3>2 compounds within its structure Marble has been utilizing since B.C. 600 Nowadays it is applied in many -Fields. But discontinuities in block marble are the main problems of Tu r kish ma r b 1 eme n. Ultrasound is the sound that is above 20*10“”. Hz. There are three kinds of ultrasound wawes transversal wawes, longitudinal waves and surface waves which are the associ ation of transversal and longitudinal waves. In the subject of ultrasound waves, reflection and refraction is also men tioned. Ultrasound is a large extended subject. And especi ally recently, ultrasound has been found many application fields. Since ultrasound has no damage on researching mate rial and it is practical, it will have been finding more new application fields. In this study, the discontinvities which are effective on determination of quality of marbles by ultrasound assays have been researched. We can determine the discontinuity in the marble based on the increase on the period of ultrasound waves passing through the marble. These ultrasound waves are produced by ultrasonic tester. And this will decrease the speed of increase of the passing period in V=L/T (m/s). And this will show that there is a discontinuity where the measure is taken. To determine the depth of discontinuity in the period, firstly two probs are located in the same L distance from two sides of discontinuity, then the period of spreading of waves is measured (Tj_). Subsequently, two probs are located on a surface having no discontinuity in 2L dis tance and spreading period is measured (T2> » The depth of discontinuity is found by r, $ a L 4 < )" - 1 Here, elasticity constants for marbles have been detected. So, two different subject called ultrasound and marble have been associated in this study.