Yapı üretiminde hayati risklerin analizi ve denetimine ilişkin bir araştırma
A search concerning the inspection and the analysis of the fatal risks in construction
- Tez No: 352565
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sosyal devlet olabilmenin en önemli koşullarından biri insanların çalışma hakkının güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Her geçen gün yapılan çalışmalar ve düzenlenen mevzuatlarla çalışanların çalışma koşulları iyileştirilmekte, iş sağlığı ve güvenliği konusunun hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu bilinci topluma yerleştirilmeye çalışılmaktadır. İşçi, işveren ve devletten oluşan üçayaklı mekanizmanın devlet ayağının önemli bir kolu olan teftiş sisteminin etkin bir şekilde uygulanmasının iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında önemli bir etken olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı inşaat faaliyetleri sırasında gerçekleşen iş kazalarından hayati önem taşıyan risklerin, iş kazası verilerinin kullanılarak istatistiksel yöntemlerle analiz edilmesi ve hata ağacı yönteminin kullanılarak bu hayati risk unsurlarının denetimine ilişkin öneriler geliştirilmesidir. Veri kümesi olarak 2008-2012 yılları arasındaki sürede iş müfettişleri tarafından incelenen 380 adet inşaat iş kazası raporu kullanılmıştır. Sonuç olarak, karar ağaçları ve hata ağacı analizi ile incelenen iş kazalarına bağlı olarak inşaat işyerlerinde hangi risklerin öncelikli olduğu gösterilmiş ve bu risklere bağlı olarak bir skor algoritması elde edilerek hangi yönetmelik maddelerinin hayati risk olarak kabul edilebileceği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 714.2.069 Anahtar Kelimeler : İş Sağlığı ve Güvenliği, İnşaat, Hayati Risk Sayfa Adedi : 126 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
To ensure the safety usage of the constitutional right of working of people, is one of the important provisions to be a social state. Every passing day, with arranged legislations and studies, working conditions tried to upgraded and the awareness that the occupational health and safety is indispensable part of our lives tried to pose to the society. It is fact that the effective implementation of labour inspection which is an important arm of state leg of the tripod mechanism which comprises of employee, employer and state, is an important factor provides occupational health and safety. Tha aim of this study is to analyze the fatal risks by means of occupational accidents which occured in constructions with statistical methods and to make offers concerning inspection about fatal risks with decision tree method. 380 reports of occupational construction accidents which occured between 2008-2012 are used as data set. As a result, according to the analyzed occupational accidents which risks are prior shown and risk grades of regulation articles identified by gaining the score algorithm based on the statistical results of the risks. Science Code : 714.2.069 Key Words : Occupational Health and Safety, Construction, Fatal Risk Page Number : 126 Supervisor : Prof. Dr. Metin ARSLAN