OFCu0Cu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δ cam seramikyapısının termal, mikrosertlik ve mikroyapısal özelliklerinin araştırılması
The investigation of thermal, microhardness and microstructural properties OFCu0Cu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δ ceramic structure
- Tez No: 352607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KORALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, cam seramik yapısının genel olarak tarihi gelişiminin incelenmesinin ardından cam seramik yapının anlaşılmasında temel olan tanımlar anlatıldı. Cu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δsisteminde x katkı oranı x= 0, 0,1, 0,5 ve 1,0 alınarak katkı oranının numunenin termal, mikrosertlik ve mikroyapısal özelliklerine etkisi incelendi. Kristalleşme kinetikleri, diferansiyel termal analiz (DTA) ile belirlendi. Cam seramik yöntemiyle hazırlanan numuneler830oC'de sinterlendi.Cu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δcam seramiğinin sertlik değişimi vickers sertlik testi kullanılarak incelendi. X-ışını analizi ile yapıların ana fazı belirlendi ve elde edilen verilerden bu yapılara ait örgü parametreleri hesaplandı. Numunelerin mikroyapıları hakkında bilgi almak için, farklı büyütmelerde taramalı elektron mikroskobu (SEM) fotoğraflarından yararlanıldı. Bu ölçümler ile tüm örnekler karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, the history of glass ceramics are explained then some of the basic definitions are emphasized. Effects of substitutional ratio on the thermal, microhardness and microstructural properties in Cu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δsystem by taking the substutional ratio x= 0, 0,1, 0,5 and 1,0 are investigated. The crystallization kinetic studies were examined by using differential thermal analysis (DTA). Samples prepared with glass ceramic method were sintered at 830 oC. The change in hardness of theglass ceramicCu0,2Bi1,8Sr2Ca2Cu3-xZnxO10+δbulk material with addition of Zn is investigated, using vickers hardness test. The main phases were observed in the x-ray data and the values of the lattice parameters were calculated. It was used different magnification photographs of scanning electron microscope (SEM) in order to take information about microstructure of samples. All of samples were characterized by these measurements.