Kanser ilacı 5-fluorourasil'in polimerik nanokürelerden kontrollü salımı
Controlled release of anticancer drug 5-fluorouracil from polymeric nanospheres
- Tez No: 352608
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, urasil türevi bir antikanser ilaç olan 5-Fluorourasil'i hapsetmek ve adsorplamak üzere magnetit içeren kitosan/metilselüloz (CS/MC) nanoküreler hazırlandı. Nanoküreler emülsiyon çapraz bağlama yöntemi ile çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit kullanılarak hazırlandı. Hazırlanan nanoküreler fourier transform infrared (FTIR) spektroskopi, diferansiyel tarama kalorimetri (DSC), geçirimli elektron mikroskopi (TEM), zeta potansiyel ve zetasizer ile karakterize edildi. Nanoküreler ayrıca denge şişme değerleri ve salım profilleri ile tanımlandı. Salım çalışmaları pH 7,4 ortamında altı saat süre ile 37 oC da gerçekleştirildi. Her iki yöntem içinde çapraz bağlayıcı derişimi, çapraz bağlama süresi, polimer/polimer oranı (p/p) gibi değişkenlerin salım yüzdesi, tutuklama verimi ve şişme kapasitesi üzerine etkileri incelendi. En iyi koşullar olarak belirlenen çapraz bağlayıcı derişimi 0,11 M, çapraz bağlama süresi 5 dakika, magnetit içeriği %100, CS/MC oranı 4/1 de salım; hapsetme yönteminde (i/p: 1/8) %100 ve adsorplama yönteminde %46 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetite containing chitosan/methylcellulose (CS/MC) nanospheres were prepared to encapsulate and to adsorb 5-fluorouracil which is a uracil derivative, anticancer drug. Nanospheres were prepared by emulsion crosslinking method using glutaraldehyde as crosslinker. The prepared nanospheres were characterized by fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC), transmision electron microscopy (TEM), zeta potential and zetasizer. Nanospheres were also characterized by equilibrium swelling values and release profiles. The release studies were performed in pH 7.4 media for six hours at 37oC. Effect of variables as crosslinker concentration, time of crosslinking, polymer/polymer ratio (p/p) on the release percentage, entrapment efficiency and swelling capacity were examined for both methods. 5-FU release percentages were 100% for encapsulation technique (d/p: 1/8) and 46% for adsorption technique for the optimized conditions of the crosslinker concentration of 0.11 M, crosslinking time of 5 minutes, magnetite content of 100%, CS/MC ratio of 4/1.