Yüksek sıcaklık uygulanmış harç çubuklarının farklı soğutma koşulları ve farklı çimento türlerindeki boşluk yapısının araştırılması
Investigation of pore structure in different cooling conditionas and diffrent cement types for mortar applied high temperature
- Tez No: 352624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin genelinde yaygın olarak kullanılan 8 farklı çimento kullanılarak üretilen harç çubuklarının yüksek sıcaklık, farklı zaman dilimlerinde ve farklı soğutma koşulları altında mekanik dayanımları ve boşluk miktarı tespit edilmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmada TS EN 196-1 göre harç numuneleri üretilmiştir. Harç numuneleri 28 ve 90. gün olmak üzere iki farklı zaman diliminde ve ik farklı küre(hava soğutma ve su soğutma) tabi tutulmuştur. Gün koşulunu sağlayan harç numunelerine 20 ºC,150 ºC, 300 ºC, 500 ºC ve 700 ºC yüksek sıcaklık. Laboratuar sıcaklığına kadar soğutulan numunelerin ultrases geçiş hızı, özgül ağırlık, eğilmede-çekme dayanımı, basınç dayanımı ve boşluk miktarlarına bakılmıştır. Deney sonuçları dört faktörlü varyans analizine göre incelenmiş ve yüksek sıcaklığın harç numuneleri üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Sonuçda, ultrase geçiş hızı, eğilmede çekme-çekme ve basınç dayanımının numunelerin genelinde sıcaklık fakötünde 150 ºC'ye kadar artış gösterdiği ve daha sonra düştüğü görülmüştür. Soğutma koşulları karşılaştırıldığında su ile soğutmada dayanımın daha fazla düştüğü tespit edilmiştir. Gün faktörü karşılaştırdığında fark olduğu tespit edilmiştir. Çimento çeşitlerine göre incelendiğinde çimentolar arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Boşluk yapısına bakıldığında ise çimento türleri ve soğutma koşuluları arasında farklılık gözlemlenmiş, sıcaklık arttıkça boşluk oranın arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this studty, this thesis is based on mechanical resistance of Cement mortar bars made of 8 different Cements from many parts of Turkey and behaviours of Cement mortar bars, their strength and pore structures were measured in high temprature and cooling process. In the experimental study, standard Rilem sand was used to produce mortar specimens according to TS EN 196-1. These mortar specimens were exposed to two different types of experimental tests. Some of the mortar specimens suitable for experimental sample were saved at room temprature (20 ºC) and the others were placed at 100 ºC in an oven. Later, the specimens taken from the oven were put another oven to expose to the temparatures changing from 150-300-500 and 700 ºC each mortar was applied to 180 ºC for 1 minute. cooling process was applied in two ways; cooling the mortar bar in water, and cooling in air. When it was cooled from high temparature to room temprature (20 ºC), ultrasonic rate, specific gravity, flexural strength, compressive strength, and pore structures were measured in these specimens the test results were examined as 4 factor analysis types and high temprature effects on the mortar specimens was determined. As a result of these measurements, as temperature increases up to 150 ºC, it can be said that ultrasound pulse velocity, the flexural and compressive strengh of the samples usually increase. As temperature increases over 150 ºC; ultrasound pulse velocity, the flexural and compressive strengh of the samples usually decrease. When comparing cooling process to each other, when cooled by water, the strengh of of the samples decreases more than cooled by air. Observing that as a function of time, the results are different. When analyzing types of cements, we see big differences among them. When observing the relation between pore structures and types of cements, we see differences between them. As temperature increases, spaces in pore structures increase, too.