Doğrusal regresyon modellerindeki yapısal kırılmayı belirleyen testlerin performans değerlendirmesi
Performance evaluation of methods of structural breaks in linear regression models
  1. Tez No: 352623
  2. Yazar: ZÜMRE ÖZDEMİR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada regresyon denkleminin parametrelerindeki yapısal kırılmanın belirlenmesi için önerilen bazı yaklaşımların bir performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak, yapısal kırılma problemi tanımlanıp, yapısal kırılmanın belirlenmesine yönelik iyi bilinen bazı yöntemlerin teorik yapısı ele alınmıştır. Daha sonra, bu yöntemin performansları eğim katsayısı, sabit katsayı, kırılma noktası, örneklem büyüklükleri ve hata varyanslarının etkileri bakımından bir simülasyon çalışması ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some approaches proposed to determine structural break in the parameters of the regression equation are studied in terms of their performance. In this context, initially, the structural break problem is identified and then the theoretical framework of some well-known methods used for determining the structural break is discussed. With respect to the test criteria, consequently, an experimental design for the main factors the slope coefficient, constant coefficient, sample size, the break point and the error variance is evaluated on different regression models with the help of some simulation runs.