Metal imalat sektöründe oluşan kazalarda insan ve altyapı faktörlerinin araştırılması
Investigation of human and infrastructure factors in accidents take place in metal manufacture sector
  1. Tez No: 352634
  2. Yazar: SATILMIŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Metal imalat sektörü imalat endüstrisinde önemli bir yer oluşturmaktadır. Bu sektörde iş kazalarının oranı da diğer sektörlere nispeten oldukça yüksektir. Bu çalışma ile metal imalat sektöründe meydana gelen kazalara neden olan insan ve altyapı faktörlerini tanımlamak, kazaların oluşmasındaki etkinlik derecelerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada iş kazaları ve meslek hastalıklarına neden olan faktörler genel olarak açıklanmış ve metal imalat sektöründe istihdam edilen 101 çalışan'a 40 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS paket programına girilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca elde edilen veriler Fisher testi ve frekans tabloları yardımı ile analiz edilmiştir. Fisher testi sonuçları çalışanların iş kazası geçirme durumu ile medeni durum ve öğrenim durumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Aynı şekilde çalışanların iş kazası geçirme durumu ile sigara ve alkol kullanımı arasındaki ilişkide anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Sonuç olarak iş kazasının sebeplerine bakıldığında birinci sırada dikkatsiz çalışma ikinci sırada yorgunluk üçüncü sırada ise kişisel koruyucu donanımın güvensiz kullanılması gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The metal manufacturing sector is an important part of manufacturing industry. This sector has a high rate of occupational accidents comparing with other sectors. Determination of man and infrastructure factors cause occupational accidents and their efficiency on accidents. In this study the factors cause the occupational accidents and occupational sickness were explained generally and a questionnaire composed of 40 questions were applied on 101 workers who works metal manufacturing sector. The results were evaluated with SPSS package program. The results were also analyzed with Fisher test and frequency tables. The results of Fisher tests show that there is no significant relationship between work accident and marital status and education level of workers. Similarly there is no significant relationship between accident and smoking and drinking alcohol. The results show that the cause of work accident is firstly dangerous behavior and secondly tiredness and thirdly no usage of personal protective equipment.