Kesirli mertebeden değişken katsayılı diferensiyel denklem ve denklem sistemlerinin hermite collocatıon yöntemi ile yaklaşık çözümleri
Approximate solutions for fractional order variable coefficients differential equations and the system of such equations by hermite collocation
- Tez No: 352633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, kesir mertebeli lineer diferensiyel denklem ve denklem sistemlerinin yaklaşık çözümleri için Hermite Collocation Metodu (HCM) geliştirilmiştir. Metot, bahsedilen diferensiyel denklem veya denklem sistemini, sıralama (collocation) noktalarını kullanarak, bilinmeyenleri Hermite katsayıları olan lineer cebirsel denklem sistemine dönüştürmektedir. Bu cebirsel sistem ise matrislerle ifade edilebilmekte ve matris cebri kullanarak sistemin kolayca çözülmesiyle de kesirli mertebeden lineer denklem ve sistemlerinin kesilmiş seri cinsinden yaklaşık çözümlerine ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hermite Collocation method (HCM) has been developed for the approximate solution for the fractional order linear differential equations and the system of such equations. The method, by using collocation points, converts the mentioned equations or the system of such equations to the linear algebraic systems of which unknowns are Hermite coefficients. Since expressing this algebraic systems by matrices and using matrix algebra solution of the algebraic system can be obtained easily. As a result, the solutions of the fractional order linear equations and the system of such equations are obtained in terms of truncated Hermite series.