Yan savak akımının hesabı için numerik bir yaklaşım
  1. Tez No: 35265
  2. Yazar: HASAN TOZLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ MUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma, su, atıksu ve kimya mühendisliğinde çeşitli yapılara veya proses ünitelerine kanaldaki akışkanı almak veya kapasite fazlası suları kanal haricine aktarmak için kullanılan yan savaklarla ilgilidir. Yan savak probleminin çözümünde, enerji denklemi kulla nılarak su yüzü profili tayini, literatürde sıkça kullanılan bir yoldur. Genelde, De March i tarafından önerilen, sabit bir debi katsayısıyla beraber su yüzü diferansiyel denklemi nin integrasyonundan, yan savak su yüzü profili tayini revaç bulmuştur. Daha sonraki çalışmalarda, debi katsayısını etkileyen parametreler üzerinde çalışılmıştır. De Marchi. integrasyonunun aynen korunduğu bu yak 1 adımlardaki, debi katsayısı tayininde, yan savak menbası akım büyüklüklerinden yola çıkılmaktadır. Yan savak boyunca değişen kanal akımının etkisinde kalan yan savak su napı, savak cidarından bir & açısıyla sapmaktadır» Su napı sapma açısı, savak boyunca değişmekte ve savaklanan herbir sıvı elemanı için ayrı bir değer almak tadır. Literatürdeki çalışmalarda su napı sapma açısı sabit bir değer alınıp, kanal eksenindeki su yüzü profiliyle savak üstü su yüzü profili eşdeğer tutulmuştur. Bu çalışmada su napı sapma açısının değişken olması ile birlikte, su yüzünün yan savağa doğru enine doğrultuda alçalması da gözönüne alınmıştır. Bu parametrelerin yanı sıra savak boyu, savak ve su yüksek lig in inde dikkate alındığı bir nümerik çözüm aranmıştır. Yapılan teorik çalışmalar ve geliştirilen bil gisayar programları ? gerek literatürde yayınlanan gerekse tarafımızdan yapılan deneysel çalışmalarla açıklanarak sonuçları değerlendirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is related to the side weirs which is used for transmitting the excess water from the channel or dis charging the fluid for various structures in water, waste water, and chemical engineering or process units. The determination of water surface profile using the equation of -energy in the solution of the side weir problem is commonly used in the literature. In general, the determination of water surface profile of side weir from the integration of water- surface differential equation with constant discharge coefficient suggested by De Marchi is commonly used. At the later studies, parameters effected the discharge coefficent is studied» The De Marchi integration is protected without any changes in these approaches. The discharge coefficent is determined based on side weir upstream fluid parameters. Side weir water nappe which is under the influence of varied channel flow along the side weir is deflected with an angle of Ö from the weir surface. Mater nappe deflection angle varies along the weir and takes different values for each liquid elements of over the weir. In the literature, the problem is solved by assuming that the water nappe deflection angle is constant, and the water surface profile in the channel axes and the water surface over weir are equivalent. In this study, not only the nappe deflection angle is variable but also the water surface decreases in level towards side weir in the cross-sectional direction. Besides these parameters a numerical approach was found out considering the length of weir and the height of weir and water. Theoretical studies and developed computer programs are evaluated by comparing with the results of experimental studies and the results obtained from literature.