Çeşitli gıda maddelerinde L-askorbik asit (vitamin C) tayini
  1. Tez No: 35266
  2. Yazar: SAMİ AVCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Eskişehir Bölgesinde yetiştirilen ve besin olarak tüketilen çeşitli sebze ve meyvalarda Vitamin C (L-askorbik asit) miktarı boya titrasyon yöntemiyle ile belirlenip literatürdeki değerlerle karşılaştırması yapıldı. Bitki dokusundaki L-askorbik asit; (% 6 HP03 ve % 8'lik CH3COOH) karışımıyla özütlendi. Uygun bir hacme seyreltildikten sonra, %0,025'lik 2,6-diklorofenol-indofenol çözeltisiyle titre edildi. L-Askorbik asit belirleme yönteminin esası L-askorbik asidin indirgeyici özelliğine dayanır. L-Askorbik asit 2,6-diklorofenol-in- dofenol'ü indirgerken kendisi yükseltgenip dehidro türevine dönüşür. Eskişehir Bölgesinde yetişen ve tüketilen 14 çeşit meyvada, 19 çeşit sebzede ve 4 çeşit baklagilde L-askorbik asit miktarlarının literatürdeki değerlerle uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the Vitamin C content of various fruits, and vegetables that is grown and consumed in Eskişehir region was determined by dye-titration method and compared with some literature values. L-ascorbic acid in tissues of the plants was extracted with a mixture of 6 % meta phosphoric acid and 8 % acetic acid. After dilution to a suitable volume, it was titrated with a solution of 0.025 % 2,6-dichlorphenol-indophenol. This determination method of ascorbic acid is based on the reducing property of L-ascorbic acid. While reducing 2,6-dichlorphe nol-indophenol, L-ascorbic acid, itself, is oxidized to its dehydro derivative. In fourteen kinds of fruits, nineteen kinds of vegetables, and four kinds of pulses grown or consumed in the surroundings of Eskişehir, the Vitamin C contents were found to be parallel with the literature.