Akut bilier pankreatitli hastaların takibinde difuzyon sekanslı manyetik rezonans görüntüleme kontrastlı bilgisayarlı tomografi yerine kullanılabilir mi?
Follow-up of patients with acute biliary pancreatitis sequential diffusion magnetic resonance imaging contrast-enhanced computed tomography can be used instead?
- Tez No: 352657
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
AMAÇ: Akut bilier pankreatit tanılı hastalarda kontrastlı BT ile DWİ MR incelemenin klinik ile korelasyonunun değerlendirilmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: İ.Ü. İstanbul tıp fakültesi(İTF) Acil cerrahi biriminde akut bilier pankreatit tanısı ile yatmakta olan kolestaz enzim yükekliği veya bilurubin yüksekliğini açıklamak amacıyla DWİ ağırlıklı MR ve MRCP çekilen; bu çekimden sonra 8 saat içerisinde kontrastlı BT görüntüleme yapılan olgular çalışmaya dahil edildi. Hastalardan hiçbirinin metalik implant veya klastrofobi gibi görüntüleme yöntemlerine kontrendikasyonu yoktu. Geçirilmiş karaciğer veya safra kesesi ameliyatı, hepatotoksik ilaç kullanım anamnezi, kronik alkol kullanımı, hepatit B veya C taşıyıcısı veya periampuller tümör şüphesi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Akut bilier pankreatit tanısı artmış serum ve idrar amilaz değerlerine göre koyuldu.(n:37) Bu hastalar demografik verileri pankreatit şiddetleri,MR ve BT skorlarına göre karşılaştırıldı. BULGULAR: Toplam 37 olgunun ortanca yaş değeri 55,16 (22-90) idi. 14? ü erkek 23? ü kadın idi. Çalışmamızdaki ortalama ranson değerini 1,10 (0-4) olarak tespit ettik. Olguların başvuru anında ve en yüksek ortanca ve aralık CRP değerleri sırasıyla: ? 78,06(0.2-436) ? 243,16(3.7-640) CRP yüksekliği ile nekroz varlığı , klinik şiddet arasında anlamlı fark saptanmadı. Revize Atlanta skorlamasına göre 17 olgu hafif,12 olgu orta,8 olgu ise şiddetli olarak değerlendirildi. Şiddetli olguların hepsinde, orta şiddetli olguların ise ikisinde nekroz görüldü. Hafif şiddetli olguların ortalama baltazar skoru:0,7 Orta şiddetli olguların:3,16 Şiddetli olguların ise: 5.37 idi. Revize Atlanta skoru ile Baltazar skoru, MR ADC ölçümü açısından anlamlı fark saptanmadı. CTSİ 0-2 olan 21 olgunun 4? ü klinik olarak orta şiddette idi. 3-6 arasında olan 13 olgudan 8?i orta şiddette, 5? i şiddetli olgular idi. 7-10 arasında olan 3 olgudan biri orta şiddette idi. Baltazar skoru ile ADC ölçümleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Klinik olarak nekroz olduğu kabul edilen olgularla, olmayanlar karşılaştırıldığında baltazar skoru, MR görüntüleme sonuçlarıyla değerlendirildiğinde anlamlı bir sonuç saptanmadığı görüldü. Klinik olarak nekroz varlığı kabul edilen olgulardan 3 tanesinde peripankreatik nekroz vardı. Bu olgular çıkarıldığında ise ADC ölçümleri nekroz varlığı açısından anlamlı saptandı. 4 olgu yoğun bakımda takip edildi.Ortalama yatış süresi: 15,62 gündü. 9 olguya pankreatiti gerilediği için taburcu olmadan laparoskopik kolesistektomi uygulandı. 2 olguya perkütan drenaj uygulandı. Perkütan drenaj uygulanan olgulardan birinde yeterli drenaj sağlanamadığı için bu olguya endoskopik retroperitoneal nekrozik debridman uygulandı. 26 olgu ise elektif kolesistektomiye verilmek üzere şifa ile taburcu edildi. SONUÇ: Pankreatitli olguların değerlendirilmesinde radyasyon ve kontrast madde içermediğinden pankreatitin şiddetini arttırmaması ve organ yetmezliği olan hastalarda da kullanılabileceği için pankreatit tanısında, komplikasyonların tespitinde ve nekrozun ayırıcı tanısında DWİ bilgisayarlı tomografiye üstün bulunmuştur. Kesin tanı için prospektif randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study compare contrast-enhanced CT and Diffusion weigthed MR (DWİ) by clinical corelation in patients with acute biliary pancreatitis. MATERIALS AND METHODS: Patients with acute biliary pancreatitis and DWI-weighted MRI and MRCP taken in order to explain elevation in cholestasis enzyme and bilirubin levels and within 8 hours after this MRİ undergoing contrast-enhanced CT imaging taked in this study. All these 37 patient were hospitalization in İstanbul Univercity İstanbul Medical Faculty Emergency Surgery unit. These patients demographic datas , severity of pancreatitis, pancreatic apparent diffusion coefficient (ADC) and CT severty index compared. REsults: Median age: 55,16 (22-90).14 were man,23 were women. Medium ranson valuation was 1,10 (0-4) median hospitalization day is 15.62 17 patient were evaluated as Mild acute pancreatitis ,12 were Moderately severe and 8 were severe based on revision of the Atlanta classification. Mild pancreatitis median baltazar score was 0.7, moderaetly severe :3,16 severe :5,37 There is no significant difference between elevated CRP levels and necrosis and clinical severty. There is no significant difference between Baltazar score, ADC score , Revision atlanta score. İf we compare necrosis ADC score and Pancreatitis ADC score , there is significant diffrence between them. (p:0.000) Discussion: we can say DWİ MR is better than contrast-enhanced CT in acute pancreatitis because of no radiation , no contrast which aggregate pancreatitis and cannot use renal failure. But we have randomised prospective studies for definitive diagnosis .